Velké taktické preview před zápasem s Man. City a podrobná analýza Guardiolova systému

Velké taktické preview před zápasem s Man. City a podrobná analýza Guardiolova systému

Exkluzivně pro web Bílybalet.cz připravil rozsáhlou taktickou analýzu velký milovník Pepa Guardioly a taktiky zároveň, Šimon Večeřák, jemuž velice děkujeme a jeho twitter najedete níže v článku. V taktické analýze je rozebraný jeden z mnoha stylů španělského stratéga, a také taktické preview úterního zápasu Realu proti Citizens.

Semifinále Ligy Mistrů je za branami a blíží se i souboj dvou vedoucích týmů z nejlepších lig světa. Na Etihead přijede o první finálovou účast po tříleté pauze bojovat Real Madrid. Jaký soupeř Ancelottiho družinu čeká?

Manchester City pod vedením Pepa Guardioly patří k takticky nejvyspělejším týmům historie a svým kombinačním stylem hry si v posledních letech podmanil Britské Ostrovy. Ohromující je i schopnost měnit systémy ze zápasu na zápas, v čemž se španělský mág vyloženě vyžívá.

I proto se realizační tým Bílého Baletu nenachází v závidění hodné situaci, systém jejich soupeře lze jen těžko predikovat. Jen v posledních týdnech totiž Citizens nastoupily ve formacích 433, 4231, 343 i 424.

433

Začnu analýzou systému 433 s falešnou devítkou, který byl v letošní sezóně jednoznačně nejpoužívanějším, přestože v něm nefiguruje žádný střední útočník.

Rozehrávka

Styl, kterým Citizens rozehrávají od brankáře je v moderním fotbale jedním z nejpoužívanějších. Jedná se o klasickou formaci 433, s roztaženou útočnou trojící. Ta tak zaměstná čtyřčlennou obranou řadu soupeře a zajistí přečíslení ve zbytku hřiště.

Stopeři vytvoří společně s Edersonem stoperskou trojici a struktura by se tak dala popsat jako 3-5. Těchto osm hráčů presuje pouze šest soupeřů, což vždy nechává volného hráče s míčem a jednoho bez balónu, kterého často brazilský gólman hledá přímým pasem, nebo tým kombinuje trojúhelníky, které formace vytvoří. Tento způsob rozehrávky používají Citizens i v později popsaném systému 343 diamond.

Přechodová fáze

V přechodové fázi se zachovává jeden klíčový rys, tedy křídla stále drží šířku hřiště a zůstávají co nejblíže autovým čarám, jak to jen jde. V této fázi mají podobné úkoly i krajní beci, kteří rovněž roztahují hru.

Důvodem je roztažení obou dvou obranných linií soupeře, konkrétně křídla a krajní beky soupeře to staví do rozhodnutí, zda zůstat kompaktní a držet zejména střed hřiště nebo se více roztáhnout a rychleji dostupovat krajní hráče Citizens.

Manchester City se v přechodu snaží hojně využívat prostorů mezi liniemi soupeře ve středu hřiště, které okupují ve vysokém počtu hráčů. Poprvé se zde vyskytuje falešná devítka, která se právě v těchto mezerách společně s krajními záložníky vyskytuje.

S Rodrim na pozici pivota tak tvoří ve středu hřiště diamant a přečíslují záložní řady soupeře. Přichází zde také spousta rotací, díky kterým se hráči uvolňují k přímé nahrávce od stopera.

Stopeři Citizens jsou skvěle technicky vybavení, díky čemuž se nebojí balón vést dopředu, dokud někdo ze záložní linie soupeře nevystoupí proti. Ten tak za sebou zanechá prostor, do kterého se lze krátkou kombinací dostat.

Tři hráči mezi liniemi rovněž stahují obranné linie soupeře k sobě a uvolňují křídelní prostory, ve kterých se nachází výbušná křídla se skvělým prvním dotykem. Zejména stopeři je tedy často hledají diagonálními pasy a dostávají je do soubojů 1v1 s krajními beky soupeře.

Hledání křídla je celkově velmi používaný způsob k přechodu, zejména protože dovoluje plynulé přeskupení do formace 235, kterou Citizens používají na polovině soupeře. Pokud je křídlo soupeře příliš stažené, využívá se k dosažení křídla kombinace s krajním bekem. Pokud je zase křídlo příliš vytaženo ke krajnímu bekovi, nabízí se jako možnost přímý pak od stopera mezi křídlem a záložníkem.

V momentě, kdy se míč dostane ke křídlu, je ihned podpořeno krajním záložníkem, který buď nabíhá vnitřním tandemem za obranu, nebo se nabízí pro narážečku a následný únik křídla. Možností je i nahrávka dozadu na krajního beka, který se již stahuje do středu hřiště a tvoří tak s křídlem a krajním záložníkem kombinační trojúhelník.

Tyto trojúhelníky nejsou pouze postavení hráčů v určitý moment. V průběhu zápasu tyto trojice na obou krajích hřiště zajišťují stabilitu a umožňují delší držení balónu a kontrolu hry. Pokud má jeden z těchto hráčů balón, vždy se musí další dva nabízet. Jeden pod balónem a druhý v jeho úrovni, nebo nad ním v náběhu.

Pokud tedy například křídlo dostane dlouhou přihrávku, nemůže se jak krajní záložník, tak bek rozhodnout pro náběh za obranu. Alespoň jeden z nich se musí nabízet jakožto možnost pro přihrávku dozadu.

Hra na polovině soupeře

Na polovině soupeře se Manchester City formuje do již zmíněné formace 235. Oba krajní beci se invertují a připojují se k Rodrimu do záložní řady, zatímco krajní záložníci se vysunují do ofenzivních meziprostorů a křídla stále drží šířku hřiště. Proti obranným čtveřicím tak Citizens vždy mají jednoho volného hráče na opačné straně hřiště.

Stále také platí základní principy Guardiolovy poziční hry, tedy že více než tři hráči nikdy nesmí stát ve stejné vertikální nebo horizontální linii. V tomto systému je postup většinou pomalejší a blok soupeře se trpělivě obehrává ze strany na stranu, dokud se neobjeví skulinka. Tomu napomáhají i konstantní rotace.

Častým prvkem je také přečíslování jedné strany. Zejména nalevo se často stáhne pravý záložník, falešná devítka nebo pivot/defenzivní záložník a kombinují v takovém bagu. Přitáhnou tak k sobě více soupeřů a zcela izolují pravé křídlo, na které poté přenesou balón a to má dostatek prostoru k driblinku a následnému centru.

Presink

Jedním z důvodů, proč je Manchester City tak dominantní co se týče držení míče je kvalitní presink a zejména represink. Hráči po ztrátě míče ihned přepínají a soupeře napadají. Pomáhá tomu i stabilní struktura při hře na balónu, kdy pak trojice tvořící trojúhelníky při ztrátě efektivně zavírají soupeře.

Jinak presuje Manchester City částečně osobně ve formaci 4231 se zavíráním. Útočník zakrouceným náběhem blokuje přihrávku mezi stopery a nutí ho k přihrávce do strany, kde je soupeř ihned zavírán. Proti formaci 433 je to prakticky osobní presink, kdy ofenzivní záložník (většinou De Bruyne) obsazuje pivota soupeře.

Jako všem osobním presům dělají Man City problém rotace, zejména seskoky křídel. Při přechodu do 4231 se také často tvoří mezery ve středu hřiště hlavně na Rodriho straně, který se musí posunout doprava. Přímé vertikální pasy by v tomto mohly být recept. Tento presink je rovněž aplikovaný ve všech níže zmíněných systémech.

4231

Systém 4231 vyvinul Guardiola prakticky pouze pro poslední dva zápasy s Liverpoolem. Snažil se jím využít slabiny presu Liverpoolu, tedy prostory po krajích hřiště a za vysoko postavenou obrannou linií. Přišel s ofenzivními krajními beky, kterým náběhy otevíraly prostor křídla, kam pak lítal vysoký počet diagonálních pasů. Detailní analýza k dispozici zde: 

424

V posledním zápase před blížícím se semifinále přišel Guardiola zase s něčím novým. Opět v tom byli ofenzivní krajní beci, kteří aktivně nabíhali do vnějších tandemů za křídla a opět dostávali spoustu diagonálních pasů. Systém se v tomto podobal 4231, pouze o jednoho náběhového útočníka méně.

Grealish totiž působil na podobné úrovni jako De Bruyne a oba fungovali jako falešné devítky, zatímco křídla si nabíhala do prostorů za nimi. Celkově byl tento systém založen na fluiditě útočníků, kteří neustále rotovali a nabízeli se.

343 Diamond

Posledním systémem je formace 343 diamond, která byla v posledních zápasech rovněž hojně využívána. Prakticky jde o upravený systém 433, pouze s útočníkem navíc a méně početnou první linií při přechodové fázi.

Stejně jako předešlé systémy se soustředí na rotace a pohyb ve středu hřiště, který je hlavním zdrojem možností pro kombinační přechod. Ze všech zmíněných je také pravděpodobně tím nejofenzivnějším, jelikož jeho útočná řada často čítá až šest hráčů. Důležité je rovněž že vychází z formace 433. Detailnější analýza k dispozici zde:

Taktické preview Manchester City – Real Madrid

Teď již konkrétně k tomu, co můžeme očekávat v úterý, protože na výběr toho Guardiola má opravdu hodně. Z hráčského hlediska ale ne tolik. Chybět bude klíčový Cancelo, pravděpodobně nenastoupí ani John Stones a nakloněné to má s kotníkem i Kyle Walker.

Kde jsou mezery v presu Realu Madrid a jak jich Guardiola může využít?

Ancelotti musí určitě zapomenout na vysoký osobní presink, který jeho mužstvo předvádělo v El Clásicu. Barcelona rozehrává identicky jako Manchester City a riskantně zvolený systém tvrdě trestala. Jeden ze stoperů vystupoval až k záložníkovi Barcelony, což tvořilo obrovské mezery, které tým takových kvalit dokáže využít.

Zajímavější bude přechodová fáze, ve které již můžeme od Guardioly očekávat zajímavé taktické prvky. Real Madrid presuje ve formaci 433, ale s odlišnými rolemi křídel. Valverde na pravé straně je výrazně defenzivnější a často se stahuje s krajním bekem soupeře. Naopak práce Viníciuse bez balónu je dost mizerná.

Často vystupuje proti stoperům a nechává za sebou velkou nikým nedoplněnou mezeru, dobře nepracuje ani při návratech. Na pravé straně bych tedy od Manchesteru City jednoznačně očekával ofenzivního krajního beka v kombinaci s křídlem, které bude nabíhat směrem k ose za obranu.

I vysoko postavený levý bek by dával smysl, zejména kvůli odtažení Valverdeho od stoperů a uvolněním jim prostor. Ideálním řešením od Citizens je tedy formace 343 diamond s přechodem do 442 diamond.

Pokud se bude dařit levému bekovi přechodem na pozici křídla stahovat Valverdeho, vytvořilo by to obří prostor pro progresi balónu Laportemu. V takovýchto případech hráče většinou dostupuje Modrič, což vytváří mezeru za ním, kterou tento systém skvěle využije viz předešlá analýza.

Benzema navíc presuje velmi agresivně a přímočaře. Mohl by tak být až příliš vytažen k Diasovi a do kombinace zapojit i pivota Rodriho. Pokud by se po seběhu Grealishe vytáhl Carvajal, jasnou variantou je delší pas za obranu pro levého beka.

Zároveň bych v tento moment rád viděl na pravé straně přechod právě do 442 diamond. Sterling by mohl náběhem směrem k ose strhnout Mendyho a Walker se dát do náběhu do prostoru za Viníciusem. Tam by ho poté mohl přesnou diagonálou hledat Laporte, který v nich vyniká.

Na polovině soupeře by se pak Walker zpátky invertoval, jinak by to bylo ultra ofenzivní bláznovství. Stejně by se ale mohla formovat útočná šestice v rozestavení 136 nebo 226, která bude možná potřeba proti obranné pětici Realu Madrid, kterou rádi formují s Valverdem stahujícím se na pozici pravého beka.

Vinícius nemá ideální návraty ani do obranného bloku, který tak často vypadá jako 53 s vytaženějším Viníciusem a Benzemou. Teoreticky by tak mohl Walker zůstat na kraji hřiště a De Bruyne by se mohl pohybovat v nižším meziprostoru v mezeře za Viníciusem a přinášet nebezpečné centry.

Na obrázcích jsem vynechal individuální obsazení dvou pozic. Levého beka (křídlo ve 343) a levého záložníka (desítku). Na obě tyto pozice mám dva kandidáty, na pozici levého záložníka je to Gündogan nebo Bernardo Silva. Na pozici beka je to lehce složitější. Jasnou volbou je zřejmě Zinchenko, ale pohrávám si i s variantou například Fodena nebo B. Silvy, kteří jsou v útočných pozicích mnohem zběhlejší a sedělo by to do profilu Guardioly, který obvykle ve velkých zápasech překvapuje zajímavými kroky.

Další potenciální variantou je sázka na jistotu s osvědčeným systémem 433. Proti tomu našel poněkud efektivní recept Everton, který bránil v bloku 451, avšak levý střední záložník osobně bránil De Bruyneho. Tým tak plynule v reakce na pohyb soupeře rotoval mezi 541 a 451, což mu umožňovalo držet s City krok, co se týče šířky hřiště a eliminovat tak zejména pravé křídlo.

Třetí potenciální variantou je systém 424, který byl použit v posledním zápase a proti Watfordu fungoval na jedničku.

Klíče k úspěchu Realu Madrid

Na osobní presink je jediný recept. Pohyb a rotace. Právě ty má Real Madrid po stranách hřiště dobře sehrané a právě přechody v těchto prostorách, kde je budou Citizens zavírat budou klíčové. Napravo bude presink domácích narušovat Valverde ve své roli polovičního záložníka, kdy si aktivně seskakuje do středu pro balón.

Na levé straně jsou zase efektivní Mendyho tandemy po vnitřku a jeho spolupráce s Viníciusem. Poněkud častým jevem je právě seskok Kroose ke stoperům a náběh Mendyhu po vnitřku. Kroos pak hledá Viníciuse, který je izolován v 1v1 a má možnost přihrávky za obranu Mendymu nebo do středu hřiště Modričovi/Valverdemu.

Od Bílého baletu ale nemůžeme očekávat žádnou dominanci na balónu. Půjde spíše o poctivou defenzivu, rychlé tranzice a produktivitu.

Ještě jednou děkujeme za vyčerpávající analýzu Šimonovi. Pokud vás podobný typ článků baví, nezapomeňte jej sledovat na jeho twitteru: https://twitter.com/simon_vecerak  

Hawk, vlastním jménem Ota, fandí Realu od roku 2009. Důvodem byl především Iker Casillas, jeho obrovský vzor. Rád řeší fotbal více do hloubky. Má rád fotbalové statistiky, vyzná se v taktice a zároveň spravuje instagramový účet webu. Momentálně pracuje v Livesportu, kde má na starost mimo jiné i reporty zápasů. Kromě Realu tak podrobně sleduje všechny nejlepší ligy.


5 Komentářů

  • Avatar

    Veľmi zaujímavé analýzy herných systémov naordinovaných od Pep Guardiola, ktorý je vraj fanatikom pre kreovanie rôznych variácií a puntičkárskych detailov…
    môj predpoklad je, že duely v semifinále LM UEFA rozhodnú dva faktory – individuálne chyby a efektivita pri zakončení – ku komu sa prikloní šťastena v náväznosti na individuálne schopnosti jednotlivcov…
    Obidva tímy sú plus/mínus vyrovnané z hľadiska porovnateľných kritérií a ja si prajem, aby Real hral trpezlivý, sebavedomý a hlavne efektívny futbal s pokusmi o streľbu aj spoza 16-ky súpera a hlavne bez zbytočných špekulácií pri zakončovaní útočných akcií=*goal**goal*HALA MADRÍÍD!!!

    0
    0
  • Avatar

    Já bych si přál, aby Real nastoupil v naší klasice 4-3-3, a překvapili jsem City svou aktivitkou, ale to se podle mě nestane. Musely by do toho Carla donutit okolnosti, jako je zranění Caseho. Jinak bohužel pojedeme klasiku CKM + Fede a budeme doufat, že jim všem zápas vyjde jako na Chelsea. Každopádně se těším*vlajka**vlajka**vlajka*

    0
    0
  • Avatar

    Kdo očekává něco jiného jak autobus s vysunutým Benzínem a Vinim, tak je naivní 😀

    0
    0

Přidat komentář

Související články

El Clásico jako nikdy předtím! Vychutnejte si zápas rivalů na obřím plátně v kině
Exkluzivně

El Clásico jako nikdy předtím! Vychutnejte si zápas rivalů na obřím plátně v kině

Vrchol podzimu se blíží! Již v sobotu se proti sobě postaví Real Madrid a Barcelona. Nyní navíc s unikátní možností…
Fotbal v TV: Specifický zápas v Německu i „nové“ týmy v italském poháru
Exkluzivně

Fotbal v TV: Specifický zápas v Německu i „nové“ týmy v italském poháru

Poslední víkend bez La Ligy! Ani absence top lig ale nezastavuje naši novou pravidelnou rubriku Fotbal v TV, kde vás…
Fotbal v TV: El Clásico i portugalský Superpohár. Je tu originální průvodce víkendem
Exkluzivně

Fotbal v TV: El Clásico i portugalský Superpohár. Je tu originální průvodce víkendem

Mistrovská sezona se blíží, už nyní můžeme konečně po pauze opět sledovat utkání Realu Madrid. Proto startuje také nová pravidelná…
Španělsko na EURO 2024: Madridistas, překvapení v nominaci i šance týmu na triumf
Exkluzivně

Španělsko na EURO 2024: Madridistas, překvapení v nominaci i šance týmu na triumf

Je to tady, EURO 2024 startuje! Ve 32. dílu podcastu Golazo jsme se proto zaměřili na španělskou reprezentaci. Jaká překvapení…