Taktická ANALÝZA: Pochopení defenzivních slabin Realu. Ancelottiho tým se může zlepšit
Server Therealchamps.com připravil rozsáhlou analýzu defenzivní práce týmu Carla Ancelottiho a jeho postupnou proměnu v čase. Pojďme se podívat, kde vidí chyby v obraně a prostor pro zlepšení do rozhodující fáze sezony, která nyní na Real Madrid čeká.
Styl Carla Ancelottiho byl vždy o bleskovém protiútoku a půvabu. Byl také o volně plynoucím a intenzivním fotbale, než o fotbale založeném na daných strukturách nebo pevných vzorech. Vždy mu šlo o to bránit agresivně a převyšovat soupeře.
Když byl Ancellotti před sezónou připraven převzít tým Realu Madrid, který neměl herní styl, vyvstalo mnoho otazníků. Nicméně, jak bylo slíbeno, Carlo Ancelotti vrátil na Bernabeu volný útočný fotbal.
Vylepšený útok
Real zatím vstřelil 48 gólů v pouhých 23 zápasech (2,08 na zápas), přičemž prohrál pouze dvakrát, ale způsob, jakým připouští šance na druhém konci hřiště, vyvolává mezi příznivci velké obavy.
Po porážce s Athleticem se na sociálních sítích hodně diskutovalo o způsobu, jakým Real prohrál. Marcelinovi muži vytlačili Los Blancos z trávníku a převzali otěže zápasu. Vypadalo to, že mají odpověď na všechno, co se jim Real pokusil předhodit.
Real Madrid zůstává na špici tabulky a umístil se na čele své skupiny v Lize mistrů, takže by se mohlo zdát, že žádný skutečný problém neexistuje. Pravidelní fanoušci týmu často diskutují o tom, že výkony týmu jsou nedostatečné.
Doposud v LaLize Real Madrid překonal své xG i xGA. Své xG překonal o 6,0 (48 gólů ze 42,0 xG, což znamená, že vstřelil o 6 gólů více, než by dle datových předpokladů měl), zatímco svůj xGA překonal o 4,7 (20 inkasovaných gólů z 24,7 xGA), což znamená, že inkasoval skoro o 5 gólů méně, než by dle dat měl, především díky hrdinství Thibauta Courtoise.
Real Madrid zaznamenal v průměru 10,7 střel na zápas ve srovnání s 9,1 v minulé sezóně. Los Blancos také připustili 38 velkých šancí, v pouhých 23 zápasech, což by se klubu, který bojuje o titul, nemělo stát.
Problémem však je, že to nebyly šance, které byly vytvořeny přímo díky kvalitě soupeře nebo stavu zápasu, ale spíše kvůli strukturálním problémům, které byly po dlouhou dobu zastíněny nadprůměrným výkonem útoku.
Analýza: Defenziva Realu Madrid
Všechny týmy Carla Ancelottiho v posledních letech zaznamenaly obrovský nárůst počtu útoků v prvních několika měsících kvůli jeho stylu hry založenému na intenzitě. Funkce celého systému je postavena na intenzitě a agresivitě a zcela závisí na úspěchu v poslední třetině hřiště.
Získávání míče, postup, bránění, vyrovnaný tlak, vytváření šancí, vše záleží na agresivitě týmu od první minuty. Ancelottiho týmy tedy na začátku sezóny často vystřelí nahoru. Problém začíná, když intenzita jeho týmů klesá z různých důvodů, ať už je to hloubka týmu, únava ze zápasů v nabitém kalendáři, profily týmu atd.
V tomto nastavení je kladen velký důraz na intenzitu kvůli povaze systému a stylu hry. Zápasy jsou často plné protiútoků, a to vytváří lepší útočná čísla, protože hráči neustále operují ve volných prostorech, což přineslo to nejlepší z mladíka Viníciuse Juniora, protože to zdůrazňuje jeho schopnost hry 1 na 1, ale to vše má také nevýhodu. Pevnost obrany.
Problémy v obraně
Carlo Ancelotti upřednostnil plynulost útoku nad kontrolou míče. Mnoho problémů v obraně Bíleho baletu pramení z neschopnosti týmu udržet tlak na míč po dlouhou dobu. Real při hře často spěchá, aby více útočil, což vede k větším ztrátám míče a ohrožuje celkovou kontrolu nad hrou.
Jednodušeji řečeno, čím více držíte míč, tím méně se musíte bránit. Pokud běžíte na soupeře rychlostí 50 km/h, musíte počítat s tím, že při ztrátě míče dostanete úder zpět stejnou rychlostí.
Defenzivní problémy Realu Madrid lze rozdělit do tří kategorií, z nichž všechny rozebereme v tomto článku. Nejsou však rozděleny do samostatných kategorií, protože všechny jsou vzájemně propojeny v širším pohledu.
1. Okamžitý presink-protitlak. 2. Nedostatek tlaku na míč při bránění. 3. Úzký tvar formace 433/451.
Co jsou „tři fáze“?
Než začneme, je důležité, abychom pochopili, jak hraje Real Madrid s míčem v poslední třetině kvůli základním příčinám všech problémů v obraně.
Pokud nejste obeznámeni se třemi fázemi hry na fotbalovém hřišti, pak první fáze se často označuje jako fáze budování, druhá fáze je střed hřiště, kde probíhá přechod do útoku, a třetí fáze je jednoduše známa jako útočné pásmo nebo závěrečná třetina.
Je důležitější pochopit, že útok a obrana nejsou dvě samostatné proměnné, ale jsou jedno a totéž, protože tvar týmu při držení míče je tvarem týmu v přechodu přesně ve chvíli, kdy je míč ztracen.
Všimli jste si někdy, že Manchester City Pepa Guardioly má hráče uprostřed hřiště neustále blízko sebe? Je to proto, že Pep klade důraz na rozestupy mezi hráči ve středu hřiště, aby zastavil přechod soupeře, a také jeden z důvodů, proč je protitlak City tak dobrý.
Menší vzdálenosti k překonání = lepší tlak.
„V zásadě jde o naši formaci, když jsme v držení míče, a o tom, že jsme dobře vybaveni, abychom se vypořádali se ztrátou míče,“ popsal podobný styl hry například trenér Bayernu Mnichov Julian Nagelsmann.
Struktura Realu pod vedením Ancelottiho?
Carlo Ancelotti používal formaci 442 a zdá se, že po návratu Toniho Kroose trvale přešel na 433. Ancelottiho 442 a 433 jsou si téměř podobné v tom smyslu, že i když jsou formace na papíře odlišné, obě varianty se řídí podobnými principy.
Vinicius hraje na pomezní čáře, pravý křídelník se stahuje dovnitř (Asensio, Rodyrgo), pravý obránce se tlačí vysoko, aby zajistil šířku, zatímco středová dvojice Kroos a Modrić se také posouvá vysoko, aby podpořila udržení míče.
Vnější záložník v 442 působí jako pravé křídlo, díky čemuž jsou obě formace téměř podobné tvarem/strukturou nebo z hlediska hráčských rolí.
Carlo se na začátku sezóny rozhodl pro čtyřčlennou frontovou linii. 442 se změnilo na 424 při ustáleném držení míče. Záložník (hlavně RCM) by choval jako pokročilá „osmička“ a připojil se k útočné řadě, aby vytvořil přetížení.
Soupeři v závěrečné třetině klesly hluboko, aby se ubránili početní převaze, zatímco krajní obránci se tlačili nahoru, aby poskytli šířku. To znamenalo, že útočná čísla Realu ohromně vzrostla, protože soupeři automaticky klesali hluboko z výše uvedeného důvodu, což dávalo více času a prostoru uprostřed hřiště na práci s míčem.
Nicméně, vzhledem k celkovému nedostatku kontroly nad hrou způsobené stylem hry end-to-end, bylo nevýhodou, že Real znovu a znovu čelil šancím soupeřů, protože se Casemiro musel tlačit vysoko, aby podpořil útok (ve formaci 424/442) a neustále se otevíraly mezery ve středu hřiště mezi středem pole a obrannou linií.
— #6 (@nueverole1) December 12, 2021
Jakmile se Toni Kroos vrátil po zranění, Carlo Ancelotti se vrátil k 433 a zbavil se čtyřčlenné útočné formace. Casemiro byl přesunut do své obvyklé role torpédoborce, aby zajistil rovnováhu na středu, úkolem bylo bránit centrální zóny, zatímco ostatní role zůstaly stejné.
V 433 zůstávají krajní obránci velmi vysoko a poskytují šířku na stranách při držení míče, pravé křídlo se zatahuje dovnitř, zatímco dva záložníci tlačí vysoko, aby podpořili hru s míčem, a defenzivní záložník zůstává jako jediné krytí.
— #6 (@nueverole1) December 4, 2021
Toni Kroos and… *checks notes* Lucas Vázquez the main passing hubs at Real Madrid yesterday. pic.twitter.com/WLCKrQGM5n
— Between The Posts (@BetweenThePosts) December 2, 2021
S krajními obránci hrajícími velmi vysoko a do šiřky bude tým, který nasadí tento tvar (např.: PSG), vždy náchylný k přechodům, pokud neudržuje trvalý tlak na míč po dlouhou dobu nebo nemá způsob, jak získat rychle míč zpět, jakmile ho ztratí.
I když byly problémy viditelné už v minulosti, Zidanův tým nebyl kvůli stylu hry náchylný k tolika protiútokům ve srovnání s Carlem. Real pod Zidanem byl extrémně orientovaný na držení míče a jeho hlavním cílem bylo prosadit kontrolu nad míčem.
„Pokud hrajete na držení míče, nemusíte bránit, protože míč je jen jeden,“ říkával už legendární Johan Cryuff.
Real se neustále brání protiútokům
Zápasy jsou většinou tvořeny protiútoky, což znamená, že díky otevřeným prostorům se hodně útočí a brání se hodně pasivně. Rozestupy mezi hráči v Realu při držení míče jsou příliš velké, kvůli vysoké úrovni svobody dané hráčům a v důsledku toho, když ztratí míč, nejsou schopni rychlého presinku, protože je příliš mnoho prostoru pro pokrytí pro jednoho hráče, jakmile je míč ztracen.
Protitlak znamená okamžité vyvíjení tlaku na míč tím, že zmenšíte pole působnosti, abyste získali míč zpět poté, co jej váš tým právě ztratil. Kvůli nedostatečné kontrole míče se tým ocitá v bránění přechodových situací víc, než je nutné.
Když má soupeř míč, brání se spíše agresí než skutečným protitlakem. Hráč, který je nejblíže míči, tlačí na míč soupeře, na místo od toho, aby všichni zmenšili hřiště pohybem směrem dovnitř, což umožňuje soupeři snadno překonat aplikovaný tlak, protože je schopen najít volné prostory mezi dvěma liniemi (prostor mezi obranou a středem hřiště), protože dva střední záložníci jsou vysoko, aby podpořili útok.
Tým do značné míry závisí na agresivitě, aby získal míč zpět od soupeře, spíše než na aplikování protitlaku, a tím okamžitému uzavření prostoru. Při otevírání situací, jakmile je první vlna agrese překonána, je obrana v otevřeném prostoru hodně pasivní.
Níže uvedené klipy ukazují rozdíly mezi současným protitlakem Realu Madrid a efektivním protitlakem.
— #6 (@nueverole1) December 4, 2021
— #6 (@nueverole1) December 4, 2021
Ve fázi budování obrany, působí přední linie jako spouštěč tlaku. Křídelní hráči spouštějí tlak, když se míč přesune do širších oblastí, a Benzema působí jako spoušť ve středu. Pokud přední linie nespustí tlak (což se často stává), tým se usadí v bloku hlouběji na hřišti.
Real obvykle brání ve formaci 433 složené z velmi úzkého tvaru zadní čtyřky, ve kterém se krajní obránce na opačné straně než je míč, zatáhnou, zatímco křídelní hráči mají za úkol tlačit hráče na míči a zároveň pokrýt úhly přihrávky na křídlo/záložníka.
Pro Real je poměrně snadné bránit se proti týmům, které nasazují tradiční křídelní hráče (křídla, která poskytují šířku do strany), protože krajní obránci mohou zůstat těsně proti soupeřovým křídelníkům, zatímco Vinícius/Asensio útočit na soupeřovy krajní obránce.
— #6 (@nueverole1) February 8, 2022
Snaha kontrolovat lepší soupeře
Nicméně, proti týmům, které mají křídla s dobrým pohybem nebo která se pohybují uvnitř pole, se krajní obránci nezapojují/netlačí vysoko nebo do šířky, když se míč pohybuje uprostřed hřiště.
Úzký tvar poskytuje středovou kompaktnost a dává pocit bezpečí, protože stlačuje všechny dostupné prostory ve středních drahách, ale tento tvar je do jisté míry velmi nevhodný, protože Real nevyvíjí dostatečný tlak na míč a protivník zjišťuje, že je snadné udržet míč a posunout ho šířky prostřednictvím rotací.
Jak je uvedeno výše, navzdory tomu, že se pod Ancellottiho vedením hráči snaží o agresivní tlak, statistiky vypovídající o protitlaku týmu a konstantním presinku, mluví jinou řečí.
V La Lize se Real umístil mezi spodní pětkou, konkrétně na 15. místě v přihrávkách povolených na obrannou akci vedle Alavese, Elche, Espanyolu a Cádizu. Zároveň jsou Los Blancos na 13. místě v počtu úspěšných zisků, kdy mužstvo získalo zpět držení míče do pěti sekund od použití tlaku.
Ze statistik je jasně vidět, odkud pramení některé problémy v obraně týmu.
Proti kvalitnějším soupeřům nebo týmům, které si dobře udržují držení míče, je Real nucen hluboko bránit kvůli nedostatku tlaku na míč. Formace 433 se mění na 4141/451 s křídly hlouběji než obvykle, ale záměr bloku zůstává stejný.
— #6 (@nueverole1) February 8, 2022
Formace 4141/451 poskytuje jistotu v obranné třetině, protože tvoří plochou středovou linii, ale pro soupeře je snadné udržet míč vzhledem k tomu, že první presující lajna doslova neexistuje. Když se krajní hráči rozhodnou zapojit, otevře se prostory k průniku do širokých oblastí kvůli nedostatku soudržnosti v tlaku.
— #6 (@nueverole1) February 8, 2022
Navzdory tomu, že občas efektivně používá stínování, nedostatek obecné agresivity k okamžitému tlaku na míč z přední linie, krajních obránců, vnějších záložníků nebo křídel umožní soupeři více území převahy v závěrečné třetině, protože se snadno dostávají ke křídlům a prostorům pro hru s míčem.
Záložník na straně míče je v důsledku toho izolován (protože je často zastrčen, aby vytvořil úzký tvar) a dostává se do situací 2 na 1, když se pohybuje, aby se zapojil do souboje o míč, často to vede k přechodovým situacím pro soupeře.
— #6 (@nueverole1) February 8, 2022
Jedním z nejdůležitějších aspektů úzkého tvaru zadní čtyřky je poskytnout středovou kompaktnost, stlačit prostor uprostřed, jak je uvedeno výše, ale bez agresivity z přední linie, krajních obránců nebo vnějších záložníků, kteří by se zapojovali do soubojů míče, bude pro soupeře vždy snadné udržet míč, přepínat hru zleva doprava, najít běžce nebo křídlo ve středu hřiště.
Bez tlaku na balón je celý tvar neúčinný, jak tomu bylo doposud.
Jak již bylo několikrát zmíněno, dynamika na stranách velmi závisí na intenzitě na míči i mimo něj. Real začíná hru docela dobře, ale jak čas plyne, agresivita na stranách opadá kvůli intenzivnímu stylu hry a nejsou schopni kontrolovat hru tím, že vyvíjejí dostatečný tlak na míč, což protivníkům umožňuje ovládat míč a tím i hru. Real má xGA (očekávaný počet gólů proti) 10,3 od minuty 1-45 a má xGA 14,87 od minuty 46-90.
Několik užitečných vylepšení
Co je však pozitivnější, Carlo Ancelotti neustále vylepšuje systém ve snaze najít řešení těchto obranných problémů. Nejprve se na začátku října zbavil formace čtyř útočících hráčů, aby měl více kontroly nad protiútoky.
V prosinci instruoval obránce, aby zůstali hluboko při výstavbě hry v druhé fázi a překrývali se pouze v poslední třetině ve srovnání s kompletním zajištěním šířky v poslední třetině, což znamená, že krajní obránci nejsou úplně vynecháni ze své pozice a mohou se vrátit rychleji v případě protiútoku.
Jak se říká, „pomalý pokrok každý den je lepší než žádný“.
Problémy v obraně byly z velké části překryty útočnými čísly, a to díky formě Viníciuse Juniora a Karima Benzemy, kteří také překonali své očekávané cíle, ale je to něco, co by možná vyžadovalo další zamyšlení.
Střídání bude klíčové, zvláště vezmeme-li v úvahu, že jde o tým, která závisí na intenzitě, a mnohé se může pokazit, pokud útočnou lajnu zasáhne špatná forma nebo pokud se přihlásí zranění. Zvláště když vstupujeme do rozhodující fáze sezóny a Real Madrid má stále dvě trofeje, o které může bojovat.
Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.
Zdroj: therealchamps.com
5 Komentářů
Aj ked je niekto najlepsi vzdy sa da zlepsovat. V nasom pripade najma Casemiro, nic nehra, Miguel sa moze zlepsit v obrane. Hlavne v tejto fazi kedy hrame v LM proti silnym utokom.
Strašně dlouhý článek,ale díky
Já jako bývalý hráč co hrál v obraně záloze i útoku to vidím tak,že do pressinku se musí zapojit všichni hráči a vyvinout tlak na soupeře ne jen 3,4 hráči,většinou a hlavně lepší týmy nás vykombinujou a těch pár hráčů bez pomoci ostatních tak plytvaji silami a zbytek si tam honí p..a
Když se dívám na liverpool tak je to velký rozdíl oproti nam. Tam napadaji uplne všichni ale taky jejich hráči jsou fyzicky lepe připraveno bych řekl jako mužstvo. Chybí mi větší agresivita když jsme bez míče,jsme real madrid a tak by jsme měli fungovat protoze fotbal se mění dneska už jsou skoro všichni fyzicky vyrovnaní
Tu nadstavbu fotbalovosti by jsme pak měli zase mít na straně my,ale taky už nemáme ronalda který tu dal skoro 500 gólů.. za mě v létě musí pryč isco rodrygo mariano bale nevím co hazard a bohužel můj miláček Marcelo:(( a přijít kvalitní nový koně produktivní co nás posunou ne co to budou zkoušet to není admira praha pane mariano rodrygo a jim podobni potřebujeme nutně kvalitu a nabehove fotbalisty ne stojící na míči (isco) doufám že v létě budou změny a přijde i třeba jiny trenér líbil by se mi joachim low ale uvidíme,už se nechci dívat na staromódní fotbal ale na dynamickou jízdu. Jinak doufám ze zůstane marco vím že ho tu moc lidi nemusí ale je mu 25 nebo 26 ted nevim už vyhrál co se dalo na klubové úrovni a pokud a měl by mít motivaci v tak ještě nízkém věku tak nam může pomoct fotbalista to je
Suhlas az na toho Lowa. Na klubovej urovni nic a to tu chce niekto pohlad ako sa hladi v gatiach a potom to vonia?*lol*
*thumb* Za pravdu ti víceméně dává, to druhé "video" účinného protitlaku. Bohužel Kroos, Modrić jsou skvělí hráči, ale tohle není úplně jejich parketa.
Tým by v létě měl dostat poměrně velký impulz. Ale pokud chceme hrát moderní fotbal, potřebujeme moderního trenéra. Tím nechci říct, že nutně musíme vyhnat Carla, ale až ta chvíle nastane, musíme vybírat trochu jinak.
Najrychlejsi muzi planety behaju sprint rychlostou 36 km/ hod. To je 100 metrov za 10 sekund. Iste, start je z nulovej rychlosti, rozbeh, takze neskor prekroci 36 km/hod.