Šest anglických klubů zvažuje návrat do Super ligy. Jednání jsou v plném proudu

Šest anglických klubů zvažuje návrat do Super ligy. Jednání jsou v plném proudu
Super liga

Bernd Reichart potvrdil, že probíhají soukromá jednání s největšími anglickými kluby o návratu do Super ligy.

Kluby Premier League vedou s pořadatelem Super ligy neveřejná jednání od přelomového rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie z prosince loňského roku, informuje britská tisková agentura PA Media.

Takzvaná „velká šestka“ anglického fotbalu – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham – byla v dubnu 2021 zakládajícími členy původního projektu Super ligy, ale po protestech fanoušků a tlaku fotbalových úřadů a britské vlády z něj rychle vystoupila.

Skrytá jednání

Všech šest klubů se po rozhodnutí Evropského soudního dvora z 21. prosince od snah o spuštění nové soutěže veřejně distancovalo, ale Bernd Reichart, výkonný ředitel organizace A22, která koncept Super ligy prosazuje, tvrdí, že anglické kluby od té doby vedou s jeho organizací dialog.

Na přímou otázku, zda po rozhodnutí Soudního dvora EU proběhla jednání s týmy Premier League, Reichart pro tiskovou agenturu PA Media uvedl: „Ano, samozřejmě. Je to naprosto logický a přirozený proces.“

Každý se snaží pochopit, co by rozhodnutí mohlo znamenat, a je profesní povinností klubů vědět, co pro ně tato změna v řízení klubů v Evropě může znamenat. Je to velká příležitost, proč by se na to všichni nemohli dívat neutrálně a rozhodnout se, co je pro jejich kluby, jejich socios a jejich fanoušky nejlepší. Uvědomujeme si, že do tohoto procesu jsou nyní zapojeny kluby po celé Evropě, a snažíme se jim pomoci.“

Soudní dvůr Evropské unie uvedl, že kritéria UEFA upravující způsob, jakým konkurenční pořadatelé soutěží získávají přístup na trh, musí být transparentní, objektivní, nediskriminační a přiměřená.

Politický tlak

Reichart uvedl, že v Evropě existují kluby, které veřejně přislíbily podporu UEFA a jejím stávajícím soutěžím, a které poté vedly nová jednání s A22.

Stále existuje situace, kdy (klubům) vadí, že jim politický establishment volá pokaždé, když vystrčí hlavu z okna,“ řekl Reichart.

Nestanovili jsme žádný termín, neřekli jsme ‚tahle loď už pluje‘ a nevyzvali jsme lidi, aby se zavázali, protože nechceme, aby (ostatním klubům) volali, že ‚teď se musíte bránit tomuhle nováčkovi, který přišel z vaší domácí ligy‘. Není to iniciativa, která by se snažila rozdělit fotbalovou komunitu na dvě části.“

Myslím, že je naprosto fér a dobré, že s těmito kluby mluvíme mimo záznam a ne na denním světle, aby na ně nebyl vyvíjen nátlak, aby nebyly napadány, aby mohly skutečně přispět a rozhodnout se.“

Ve Spojeném království stále panuje mnoho mylných představ, které je třeba zpochybnit, a musíme je lépe překládat. Ale ani koncept odtržení nebo vyzvání klubů k odchodu z Premier League nikdy nebyl záměrem této iniciativy a nikdy nebude.“

Reichart připustil, že koncept Super ligy „snadněji rezonuje“ s kluby ze skotské profesionální fotbalové ligy (SPFL) ve srovnání s jejich anglickými protějšky.

Jsou v situaci, kdy jejich domácí televizní příjmy, které jsou jejich hlavní příjmovou základnou, rok od roku ztrácejí konkurenceschopnost ve prospěch větších lig. Rády by měly větší přístup na větší jednotný evropský trh, který jim pomůže udržet talenty, investovat a zůstat konkurenceschopné. Toto zdůvodnění se skotským klubům nabízí snadněji než anglickým klubům, které jsou součástí nejbohatší domácí ligy.“

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: beinsports.com

2 Komentářů

  • Avatar

    OKi Berndt, makaj makaj.
    Hala Madrid

    0
    0
  • Avatar

    Další hezká ukázka toho, jak je dnešní politika prodejná a zkorumpovaná v celé Evropě. Problémů je všude dost a fotbal je skoro to poslední, co by politiky mělo zajímat, ale přesto někteří dělají užitečné idioty různým Tebasům, Čeferinům a dalším papalášům. Nebo by je aspoň měl zajímat postoj těch klubů, pokud jsou z jejich domovské země nebo jim dokonce fandí, ale proč by měli posluhovat nějaké fotbalové organizaci v politickém boji s jinou organizací.

    1
    0

Přidat komentář

Související články

OFICIÁLNĚ: Vinimu chybělo ve Zlatém míči na Rodriho 41 bodů
Ostatní soutěže

OFICIÁLNĚ: Vinimu chybělo ve Zlatém míči na Rodriho 41 bodů

France Football zveřejní v sobotu přesné výsledky hlasování o Zlatý míč. Deník L’Équipe, který patří stejnému majiteli a který galavečer spolupořádá,…
Bruno Porzio, hlasující za Salvador: Vini nepatří mezi 10 nejlepších v Evropě. Rodri? Španělsko vyhrálo EURO podvodem
Ostatní soutěže

Bruno Porzio, hlasující za Salvador: Vini nepatří mezi 10 nejlepších v Evropě. Rodri? Španělsko vyhrálo EURO podvodem

Bruno Porzio, který je hlasujícím novinářem za Salvador, ve svém výběru desítky nejlepších v anketě Zlatý míč zcela vynechal Viníciuse Júniora.…
ZLATÝ MÍČ: Stanislav Hrabě, hlasující za Česko, dal na 1. místo Rodriho. Vinícius v jeho žebříčku až devátý!
Ostatní soutěže

ZLATÝ MÍČ: Stanislav Hrabě, hlasující za Česko, dal na 1. místo Rodriho. Vinícius v jeho žebříčku až devátý!

Ačkoliv pořadatelé Zlatého míče zveřejní podrobnosti hlasování až 9. listopadu, kdy vyjde příští číslo časopisu France Football, jednotliví novináři se…
Reakce na Zlatý míč: Nepotřebuješ to, napsal Camavinga. Udělám 10x tolik, pokud budu muset, dodal Vini
Ostatní soutěže

Reakce na Zlatý míč: Nepotřebuješ to, napsal Camavinga. Udělám 10x tolik, pokud budu muset, dodal Vini

Svět reaguje na pondělní vyhlášení ankety Zlatý míč. Z tábora Realu Madrid je vidět zklamání a rozčarování nad jejími výsledky. Vítězem…