Real Madrid má nejméně využívanou lavičku v La Lize
Los Blancos jsou v probíhajícím ročníku La Ligy týmem, který nejméně využívá možnosti střídání. Hráči přicházející z lavičky vstřelili tři góly a na pět přihráli. Dohromady na hřišti strávili 888 minut.
Ancelottiho vedení lavičky náhradníků se v dosavadním průběhu ligové sezony změnilo z euforie v nutnost. Jeho debut v La Lize na Santiago Bernabéu (v srpnu proti Realu Valladolid) byl ukázkou potenciálu, který Bílý balet na lavičce náhradníků skrývá. Za stavu 1:0 se nejprve trefil Brahim, který poté asistoval Endrickovi při gólu na konečných 3:0. Oba přišli na hřiště z lavičky náhradníků. Začátek vypadal slibně… ale ne dost na to, aby si hráči z lavičky vysloužili Ancelottiho plnou důvěru.
Po třetině sezony jsou Los Blancos týmem La Ligy, který nejméně využívá náhradníky, a Carletto je trenérem, který dělá nejméně změn. V prvních dvanácti ligových zápasech bylo provedeno pouze 48 změn a celkem odehráli náhradníci pouhých 888 minut. V posledním zápase proti Osasuně navíc statistiky kvůli brzkým zraněním narostly téměř o čtvrtinu: Brahim (70 minut), Asencio (60 minut), Modrić (45 minut), Arda Güler (15 minut) a Endrick (15 minut) přidali k součtu herního času lavičky celkem 205 minut.
Během zápasu s Osasunou se odehrála symbolická scéna. Byla to 69. minuta zápasu. Těsně poté, co Vinícius vstřelil hattrick a stanovil skóre na 4:0, se Davide Ancelotti, asistent trenéra, obrátil na svého otce. Ten se podíval na výsledkovou tabuli a odpověděl významným gestem ruky, jako by chtěl říct: „Počkejte.“ Pokud se rozhovor týkal střídání, trvalo dalších šest minut, než se v 75. minutě na hřišti objevili Arda a Endrick. Bylo to (mírné) zdržení způsobené obavami ze zranění, nebo zkušenostmi ze zápasu s Alavésem, kdy soupeř po Ancelottiho střídání téměř vyrovnal? Ať už byl důvod jakýkoli, ze 48 střídání (z 60 možných – pouze ve třech zápasech byla použita kompletní možnost pěti změn) jich bylo až 15 provedeno po 80. minutě. Naproti tomu před 60. minutou bylo provedeno pouze osm změn, z nichž polovinu si vynutila zranění. V průměru Ancelotti provádí změny v 72. minutě, což ho řadí na čtvrté místo v lize v počtu pozdních změn, všímá si deník AS.
Ancelottim nejčastěji využívanými střídajícími hráči v La Lize jsou Modrić, Rodrygo a Brahim. Chorvatský reprezentant odehrál v sedmi zápasech 174 minut a asistoval u vítězného gólu Viníciuse ve Vigu. Rodrygo strávil na hřišti 157 minut ve čtyřech zápasech coby střídající hráč, ale nepodílel se na žádném gólu. Brahim naopak nasbíral 131 minut v pěti zápasech a připsal si, kromě gólu, dvě asistence – jednu v zápase s Realem Valladolid a druhou u třetího gólu Viníciuse proti Osasuně.
Žádný z dalších hráčů Realu, kteří nastoupili do zápasu z lavičky, nedosáhl 100 minut v roli náhradníka… alespoň pokud počítáme čas do 90. minuty (podle pravidel většiny poskytovatelů statistik). Pokud se však započítá i přidaný čas, Endrick, střelec gólu v zápase s Valladolidem, zvýší svou bilanci z 55 na 121 minut. Osm zápasů, v nichž se objevil jako náhradník (v základní sestavě ještě nedebutoval), z něj dělá druhého hráče v lize s největším počtem zápasů, do nichž šel z lavičky. Z ostatních osmi střídajících hráčů (bez Modriće, Rodryga, Brahima a Endricka) Realu se v lize na gólech podíleli pouze dva: Asencio, který asistoval Bellinghamovi v zápase s Osasunou, a Vinícius gólem a asistencí v zápase s Espanyolem (4:1).
V Lize mistrů přistupuje Ancelotti ke střídáním úplně jinak. V Evropě je italský trenér ochotnější „míchat“ sestavou. V dosavadních čtyřech zápasech Ligy mistrů udělal 18 změn z 20 možných. Pouze tři z nich (všechny v zápase s Borussií Dortmund) proběhly po 80. minutě. V průměru provádí změny o pět minut dříve, tedy v 67. minutě. V těchto čtyřech zápasech střídající hráči nasbírali 414 minut – téměř polovinu toho, co ve dvanácti zápasech La Ligy (888 minut).
Méně změn v základní sestavě
Ancelotti jen jednou zopakoval stejnou základní sestavu. Jedenáctka, která vyhrála evropský Superpohár proti Atalantě ve Varšavě, nastoupila i do prvního ligového zápasu proti Mallorce. V následujících patnácti zápasech, ať už to vyžadovaly okolnosti, nebo šlo o rozhodnutí trenéra, udělal Ital pokaždé změny v sestavě, i když jich bylo stále méně. Ze tří nebo čtyř změn, které byly do derby pravidlem (a až šesti v zápase s Espanyolem), přešel po derby na dvě nebo tři změny (a proti Milánu udělal oproti předchozímu zápasu jen jednu), uzavírá AS.
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: as.com
3 Komentářů
presne na toto carlo doplatil ked tu skoncil prvy krat a zjavne sa nepoucil. ta lavicka realu vobec (aspon kym sa spustila vlna zraneni) nebola nejaka slaba aby striedal tak malo. toci dookola 14 hracov a potom sa cuduje ze ked pridu zranenia tak nahradnici nedokazu zaskocit tak ako by cakal. no bez akejkolvek minutaze to mozu dokazat len velmi tazko. z toho gulera sa chystame asi urobit priemerneho hraca.
najlepsie to slapalo v 2016/17 pod ZZ, kedy tazke zapasy hravali hlavne tahuni a v zapasoch s papierovo slabsimi dostaval prilezitost druhy sled s Moratom a spol. tu mam pocit, ze trener podlieha tlakom ze musia hrat ti nadrahsi hraci a zabuda sa na dlhodoby progres celeho timu. a ked sa nedari a hraju dookola ti isti, tak aj ti sa „zapecu“ a uz sa potom vezie cely tim. momentalne sa mi atmosfera v klube vobec nepaci, nemam z tejto sezony vobec dobry pocit. nemyslim si ze by Vini bol dnes takym hracom ako je ak by kazdy zapas prdel do lavicky ako teraz Guler. na to sme doplatili aj pri Odegaardovi. Hakimi ani sancu nedostal.
No a ten druhý sled hrál často lépe než první sestava. Pamatuju si tehdejší komentáře.
Carlo ze začátku nemohl najít ideální sestavu, a když se mu tahouni trochu rozehráli, už se zas bojí do toho šahat, páč je pod tlakem, že ztrácí na Barcu. Ale je to alarmující, páč jsou v tom i vynucené změny kvůli velkému počtu zranění. Bez nich by ta statistika vypadala tragicky.
taky to nechápu, hlavně je do očí bijící Mbappé, nedaří se mu ale přesto odehraje celý zápas a Endric jde na hřiště na 5 minut. O Ardovi je škoda mluvit. Obrovský talent který asi ZASE musí odejít jako někteří před ním aby ukázal že děláme chybu.