„Mbappého“ La Liga začala. Co přinese nová sezona v nejvyšší španělské lize?
Čtvrtek, pátek, sobota, neděle a pondělí. Pět večerů se dvěma zápasy každý den. Liga 2024/25. Širším a pestřejším scénářem 94. ročník začít nemohl.
Většina klubů nemá sestavené týmy a některé (již tradičně) ani nemohou zaregistrovat některé své hráče, ale to je to, co je. Nebo spíše to, co není. Peníze. Eura. V očekávání přívalu operací v posledních dnech trhu, v nichž budou hostování králem večírku, se Mbappého liga rozjíždí.
Mbappého La Liga
To jméno nelze ignorovat. V tuto chvíli je to spíše jeho než kohokoli jiného, i když ještě ani nedebutoval. Problémem je vědět, zda jeho přítomnost poslouží sama o sobě k tomu, aby španělskému šampionátu vrátila kredit, který v posledních letech, víceméně od odchodu Cristiana a Messiho, ztratil a který byl v minulé sezoně jasně patrný.
Zdá se, že nový šampionát bude lepší než ten minulý. Musí být. Minulá sezona byla zatím nejnudnější ligou tohoto století. Přišel poslední hrací den, kdy už o nic nešlo. S mistrem, který čtyři kola předtím slavil, sestupující týmy také sestoupily příliš brzy, o trofej pro nejlepšího střelce bojovali dva nevýrazní hráči, Dovbyk (24 gólů) a Sorloth (23), a trofej pro brankáře s nejmenším počtem inkasovaných branek bral „levný“: Unai Simón (koeficient 0,92)…
Při pohledu zpět by se mohlo stát, že úspěchy národního týmu na mistrovství Evropy i na olympijských hrách by mohly být impulsem pro španělský fotbal, jako tomu bylo v roce 2008 při triumfu na mistrovství Evropy.
Lamine Yamal, Dani Olmo, Nico Williams, Zubimendi, Cubarsi, Baena, Sergio Gómez… se mohou stát Xabim, Xavim, Iniestaou, Cescem, Silvou…. této éry a stát se skutečnými protagonisty sami o sobě a nenechat Mbappého osamoceného v úkolu protáhnout konkurenceschopný šampionát všemi kvalifikačními boji: bojem o titul, o evropská místa a o vyhnutí se sestupu.
Real Madrid, současný mistr, jde z pozice favorita, a přestože jako vždy míří do Ligy mistrů, v „šestnáctce“ stojí před výzvou získat dva ligové tituly za sebou. Něco, co se jim nepodařilo od sezón 2007 a 2008, kdy na jejich lavičkách seděli Capello a Schuster.
Nepodařilo se to ani Mourinhovi, který získal mistrovský titul v letech 2011/12, ani Zidanovi, šampionovi z let 2016/17 a 2019/20, a Ancelotti je připraven v překonávání výzev pokračovat. Navíc je to jedna z mála zkušeností, kterou Florentinu Pérez ještě nezažil.
Úpadek andaluského fotbalu
Mezi 20 zúčastněnými kluby není žádný debutant, i když stojí za zmínku, že Girona bude hrát Ligu mistrů poprvé. Za zmínku stojí, že andaluský fotbal budou reprezentovat pouze dva týmy z města Giralda a Torre del Oro: Betis a Sevilla.
Sestup Almeríe, Cádizu a Granady, což je poprvé, kdy z jedné územní divize sestoupily tři kluby najednou, nechává dva „velké“ hráče osiřelé. Minulá sezona byla pátou s pěti andaluskými zástupci a letos to bude podesáté, co se Betis a Sevilla ocitnou samy v ohrožení.
Pozici pěti klubů si osvojil Madridský teritoriál, který bude mít stejně jako v sezoně 2018/19 kvinteto: Real Madrid, Atlético, Rayo, Getafe a Leganés. Také Baskická federace měla v prehistorii mistrovství, tedy v letech 1930/31 a 31/32, v čestné divizi pět klubů: Athletic, Real Sociedad, Alavés, Real Unión a Arenas de Getxo.
Flick a další tři nováčci na lavičce
Na lavičce je několik nových tváří. Pravidla kontinuity. Až 13 klubů si ponechalo svého trenéra: Ancelotti, Simeone, Pellegrini, Valverde, Bordalás, Míchel, Imanol, Baraja, Marcelino, Luis García, Pezzolano, Claudio Giráldez a Iñigo Pérez. Pezzolano, Claudio Giráldez a Iñigo Pérez. Nejpozoruhodnější je přítomnost Hansiho Flicka. Jeho, dvojnásobný objev světa, španělská liga sedící na popravišti Barçy. V kategorii debutují také: Manuel González (Espaňol) a Borja Jiménez (Leganés), kteří postoupili se svými týmy, a Luis Carrión (Las Palmas), který s Oviedem nepostoupil, ale byl blízko.
García Pimienta (Sevilla), Jagoba Arrasate (Mallorca) a Vicente Moreno (Osasuna) sice postoupili, ale už vědí, jak na to. Trenér Celty Giráldez si udržuje čest být nejmladším trenérem, je mu 36 let, i když Iñigo Pérez není o moc pozadu, je o měsíc starší. Nejstarší je Manuel Pellegrini, kterému je 70 let. Simeone vede v délce působení ve funkci: 12 let, 7 měsíců a 23 dní. Imanol je druhý s pěti lety a Pellegrini třetí: čtyři.
Poloautomatický ofsajd
Do Primery nastupují dva noví rozhodčí s křestním jménem a dvěma příjmeními: Adrián Cordero Vega a Alejandro Quintero González, o čest v první kategorii přišli: Jorge Figueroa Vázquez a Javier Iglesias Villanueva. SAOT, nebo vlastně totéž, co poloautomatického ofsajdu, který už byl zaveden do praxe v posledních dvou Superpohárech.
Ve skutečnosti by se měl jmenovat automatický ofsajd, protože je schopen zjistit postavení hráče během několika vteřin, ale protože je to VAR, kdo musí dát konečné schválení technologické kontrole, přidává se „poloautomatický“.
Několik taktických novinek: věnujte pozornost Flickovi
Z taktického hlediska se neočekává žádný zásadní vývoj. Alespoň v dlouhé předsezóně nebylo vidět nic zvláštního. Stojí za zamyšlení, že v týmech, které si nechávají trenéra, se jejich rozestavení příliš neliší a v těch, kam přišel nový, jako je tomu v případě Barcelony, se Flick nejeví jako milovník stávajícího rozestavení a jeho 4-2-3-1 z Bayernu a německého týmu budou replikovány v týmu Barça.
Jejich taktická rozmanitos spočívala v tom, že se přesunuli na rozestavení 3-5-2 a dal prostor krajním obráncům. Dosud však jejich týmy byl jen zřídka k vidění v rozestavení 4-3-3, kolébce fanoušků Barcelony. Vysoký pressing, obsazení soupeřovi poloviny mnoha hráči a nasazení tvůrce hry jsou pro jejich rozestavení klíčové.
Příchod Mbappého může Ancelottimu pomoci obnovit jeho rozestavení 4-3-3, které zaparkoval v předchozí sezoně s odchodem Benzemy a příchodem Bellinghama. S Francouzem se vrátí na scénu v mnoha zápasech. Všestrannost útočníků je zárukou.
Musíme si zvyknout na to, že Real Madrid je otevřenější, méně poziční, zejména co se týče držení míče. Když ho nebude mít, tým se bude muset znovu sejít v rozestavení 4-4-2 a oba vepředu se budou moci bez problémů vyměnit v závislosti na okamžitém úsilí.
V tomto ohledu nebude nikomu sníženo hodnocení. Model z minulé sezony tedy 4-4-2 ve tvaru kosočtverce nezmizí. S Bellinghamem za Mbappém a Viníciusem bude často vypadat jako 4-3-3. Změnily by se vlastnosti hráčů, ne obsazení prostorů.
Zdá se, že Simeone také nařídil, aby jeho hráči pokračovali ve hře s tříčlennou obranou a dvěma obránci, kteří začínají od půlící čáry. Přenastavení by mohlo přijít ve středu zálohy a hrát se dvěma muži s defenzivnějším profilem, Koke (Barrios)-De Paul a dvěma záložníky (Griezmann a Julián Álvarez) se Sorlothem vpředu.
Samozřejmě budeme i nadále svědky soubojů o pozice v průběhu zápasů. Ty otáčivé dveře, v nichž dochází k neustálým změnám, včetně adaptace na rozestavení 4-4-2, které s kádrem bohatým na útočníky (Sorloth, Álvarez, Griezmann, Correa a Giuliano Simeone) může být více než lákavou variantou.
Ve čtvrtém mistrovském týmu, Gironě, bude Míchel možná nucen udělat několik změn. Již se k tomu veřejně vyjádřil. V tuto chvíli v tom ale nemá příliš jasno. Ani o hráčích, ani o obsazení prostorů. A z těchto pochybností a adaptace nových hráčů může vzejít nějaká taktická novinka. Rád inovuje a bude mít za sebou nějaké rozhovory s Manchesterem, kde je Pep Guardiola vždy ochotný vzít řízení do svých rukou.
Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.
Zdroj: relevo.com
1 Komentářů
přítomnost Hansiho Flicka. Jeho, dvojnásobný objev světa, španělská liga sedící na popravišti Barçy…
uhmmmm?