KOMENTÁŘ: Real hrál špatně, ale o výhru byl okraden. VAR má opravovat jasné chyby
Real Madrid předvedl proti Gironě špatný výkon, to je potřeba říct jako první. Nelze se ovšem zbavit dojmu, že byl tentokrát sudími výrazně poškozen, když už mířil za třemi body. Nepochopitelné rozhodnutí VAR logicky rozhněvalo královský klub.
Klíčový moment utkání přišel v 80. minutě. Hlavní rozhodčí přerušil hru s tím, že bude zkoumat situaci z před několika desítek vteřin. Konkrétně zásah míče do ruky Marca Asensia v pokutovém území Realu Madrid. Sudí Melero López doběhl k obrazovce a stačil mu rychlý pohled, aby nařídil penaltu pro Gironu.
Fanoušci Bílého baletu a naprostá většina expertů v tu chvíli jen nepochopitelně kroutili hlavou. Míč totiž zasáhl nejdříve Asensiovu hruď a až následně se odrazil do ruky, kterou lehce lízl.
Jediným argumentem pro penaltu je, že byla Asensiova ruka v nepřirozené poloze a nepatřičně rozšířila objem těla. To se ale většině povolaných včetně bývalých rozhodčích nezdá. Mnozí naopak zmiňují, že jde o jasný příklad, kdy se penalta pískat nemá. Najít můžeme hned několik takových případů.
Špatné využití VAR
Mnohem větším problémem pro mě v inkriminované situaci nicméně je samotné využití VAR. Ten má být ve fotbale, aby opravoval zjevné chyby rozhodčích. Například v anglické Premier League zasahuje do hry v aktuální sezoně mnohem méně než v minulosti. Do akce je povolán opravdu jen v případě, kdy vidí, že se sudí jasně zmýlil.
Ve sporných a nepřehledných situacích by ale do hry zasahovat neměl. Zvlášť ve chvíli, kdy se většina odborníků shoduje, že o penaltu nešlo. V zápase Realu s Gironou nešlo o zjevnou chybu hlavního sudího, ale nepochopitelný aktivní zásah VAR, který utkání významně ovlivnil.
Real Madrid by teď neměl brečet, měl by si primárně vyhodnotit, proč podal proti Gironě špatný výkon. Nemůže ale ani mlčet. Musí se ptát odpovědných. Je důležité vědět, proč VAR do hry takto zasáhl a proč rozhodčí po zběžném zhlédnutí situace pokutový kop nařídil. Odpovědi jsou v tomto případě důležité.
Tak jako tak se ale nezmění jedna věc – Real podruhé v ligové sezoně ztratil body. A nelze se zbavit dojmu, že tentokrát byl o dva okraden.
Podvinho je zakladatelem webu BilyBalet.cz. Realu Madrid fandí už od roku 2002, několikrát ho viděl v akci na Bernabéu i jinde v Evropě. Sám celý život hraje fotbal, v mládeži působil i ve Slavii Praha. Má za sebou také angažmá v deníku Sport, kde působil čtyři roky jako novinář. Aktuálně je fotbalovým trenérem.
6 Komentářů
Rozhodčí to včera nezvládl, ale to není pro nás žádná omluva. Týmy jako Girona máme přejet rozdílem třídy a ne na poslední chvíli zapnout a snažit se dohnat ztrátu. Prostě naše blbost nás zase stála tři body. Výmluvy na rozhodčí bych nechal kolegům z Katalánska.
Sry, ale tohle je prostě mýtus… Něco jako běžné drcení soupeřů 4,5,6:0 v La Lize a nejen tam už neexistuje. Fotbal je dnes tak vyrovnaný, že stačí podat horší výkon a přijde ztráta. Nehráli jsme vůbec dobře, ale Girona nehrála vůbec špatně a na to se nesmí zapomínat. Je třeba mít respekt soupeřům a ocenit jejich výkon.
Já to nemyslel jako disrespekt k soupeřům, ale můj názor je, že kvalita spodní části tabulky La Ligy se zrovna zas tolik nezvedla. Přijde mi, že je to spíš tím, že Real i Barca trochu ztrácí na kvalitě, odešli Roncek s Messim + zapracování mladých do týmu. Já vím, že jsme vyhráli CL, ale taky je třeba říct, že v play off rozhodly spíš zkušenosti a naše vítězná mentalita. Myslím si, že tak za dva, tři roky až naši mladíci budou ještě lepší a posílí se útok, tak zase můžeme rozdávat debakly jako pár let zpátky.
To je právě ten omyl, už ZZ na tohle upozorňoval. Podívej se na konečnou tabulku, kolik mají týmy ze středu a konce tabulky bodů a srovnej to třeba s PL. A uvidíš, že se to vůbec neliší. Rozdíly se dneska stírají, týmy umí dobře bránit a hrát nepříjemně Až na pár zápasů v roce, kdy se soupeř sesype se žádné debakly nebudou konat….
Nebo se koukněte na počet inkasovaných gólů za poslední roky v La Lize a v jiných ligách. Za posledních 5 sezón jenom 3 týmy La Ligy měly přes 70 inkasovaných gólů. V Itálii to je skoro každý ročník tolik. V Německu mají jen 18 týmů a stejně tam těch týmů s 70+ góly je víc než ve Španělsku.
Sväta pravda