Kalendář není největší příčinou zranění kolen. Hráči jsou silnější, rychlejší a pohyby méně přirozené

Kalendář není největší příčinou zranění kolen. Hráči jsou silnější, rychlejší a pohyby méně přirozené
Éder Militão (zdroj: realmadrid.com)

Deník AS přinesl rozhovor s Dr. Kevinem R. Stonem, který je považován za jednoho z předních světových odborníků na léčbu a rekonstrukci kolenních kloubů. Stone založil a vede The Stone Clinic v San Francisku, která od roku 1988 přijímá sportovní hvězdy ze Severní Ameriky i Evropy.

Kromě toho, že tento zkušený lékař provádí výzkum technik implantace vazů na zvířatech u lidí a hormonální terapie k urychlení rekonvalescence, je také autorem bestselleru Play Forever. V ní obhajuje tezi, že lidé, kteří utrpěli zranění považované jinými lékaři za „neslučitelné se sportem“, se mohou vrátit k aktivní hře.

Děkuji vám za rozhovor s AS. Slyšel jste o „epidemii“ přetržených křížových vazů, které čelíme v evropském fotbale, téměř na druhém konci světa, v San Franciscu, v zemi, kde fotbal není nejpopulárnějším sportem?

Samozřejmě, že jsem o tom slyšel. Jsem velkým fanouškem této krásné hry a sám jsem fotbal mnoho let hrál. Právě vážné zranění kolena, které jsem utrpěl na hřišti, mě nasměrovalo na tuto profesionální cestu. Můj mentor, ortoped Richard Steadman, který léčil mnoho významných evropských fotbalistů, mi na začátku kariéry řekl, že kdybych vynalezl způsob, jak nahradit meniskus a chrupavku, znamenalo by to obrovský přínos pro ortopedii. Tak jsem se začal věnovat výzkumu. Vím, že stále více profesionálních fotbalistů trpí rupturou ACL, ale musím uznat, že je to nevyhnutelné.“

Neznáte příčinu tolika zranění? V Evropě je na vině stále nabitější kalendář soutěží.

Příčin tohoto nárůstu je mnoho a kalendář je možná jednou z nich, ale rozhodně ne tou nejdůležitější. Výzkumníci zabývající se touto problematikou již dlouho hledají příčiny a následně i prevenci. Samotná povaha fotbalu, která je klíčová pro jeho krásu, to však téměř znemožňuje. Fotbalisté jsou stále lepší a silnější. Obránci předvádějí stále silnější skluzy a útočníci mění směr s nebývalou rychlostí a obratností. Jejich pohyby překonávají to, čeho je průměrný člověk schopen.“

Mohl byste to vysvětlit z lékařského hlediska, příčinu přetržení křížového vazu?

Je to jednoduché. Čím rychleji fotbalista při driblování mění směr, tím větší síla působí na vaz spojující stehenní kost s holenní. Proto lékaři vědí, že když jsou hráči silnější a rychlejší, jejich pohyby jsou – dalo by se říci – „méně přirozené“. A vaz, který na to není zvyklý, se přetěžuje. To často vede k jeho přetržení.“

Lze tomu zabránit?

Zpravidla ne. Existuje přesvědčení, že silnější svaly, například stehenní, mohou snížit riziko zranění. Nejedná se však o matematické pravidlo. Proč tedy lyžaři, kteří mají výjimečně vyvinuté svaly na nohou, přesto tak často trpí rupturami ACL? Existuje typ prevence, který lze označit za genetický, a ve Spojených státech funguje na univerzitní úrovni u žen.“

Co přesně to znamená?

V posledních letech jsme s našimi sportovkyněmi strávili hodně času tím, že jsme je učili, jak přistávat po skoku s nohou umístěnou v neutrální poloze. Ženy mají kvůli širším bokům tendenci dopadat s nohou směřující dovnitř, což zvyšuje riziko přetržení klínového vazu. Proto dříve naše atletky trpěly těmito zraněními častěji než muži. Když jsme je však naučili správně dopadat, míra ruptur ACL se na školní a univerzitní úrovni vyrovnala mužům. Další metodou je změna pravidel hry tak, aby se omezil kontakt, jako tomu bylo v americkém fotbale.“

Dochází tam také k menšímu počtu ruptur křížových vazů?

Je jich stále mnoho, protože se jedná o sport, jehož podstatou je kontakt, ale změna jednoho pravidla počet zranění snížila. Dříve se v americkém fotbale začínalo výkopem z obou konců hřiště a hráči na sebe běhali v plné rychlosti, což vedlo k vážným zraněním. To se změnilo tím, že se hráči postavili blíže k sobě, aby se omezila síla střetu.“

Bylo by možné změnit pravidla v evropském fotbale?

Něco takového je nemožné. Krása fotbalu spočívá v rychlosti, síle a vynalézavosti s míčem u nohy. Vzpomínám si, že odborníci kdysi analyzovali také povrchy hřišť – přemýšleli, zda je pro klouby lepší přírodní, nebo umělý trávník. Vedla se o tom dlouhá léta debata, ale ani my jsme nedospěli k jednoznačnému závěru.“

Co tedy dělat?

Samozřejmě musíte předcházet zraněním. Důležitá otázka však zní: co dělat po zranění? Jak se co nejlépe a nejrychleji zotavit? Jak opravit vazy, aby se sportovec mohl vrátit na hřiště plně fit a netrpěl později artritidou? Náš výzkum se nyní zaměřuje na ochranu kolenního kloubu po zranění.“

A právě zde přichází na scénu společnost Crosskart, kterou jste založil a jejímž cílem je vyvinout účinné implantáty ze zvířecích vazů, například prasečích, pro lidi.

Projekt je v současné době pozastaven, ale vrátí se v lepší kondici. Je tragédií, že musíme sportovci odstranit část zdravého kolena, abychom opravili jinou jeho část. V současné době musíme k rekonstrukci ACL odebrat kus šlachy čéšky, čtyřhlavého svalu stehenního nebo, což je ještě horší, zadního svalu stehna. Vždy bychom raději použili tkáň od dárce, ale dostupnost mladé a zdravé tkáně v Evropě je velmi omezená a obtížně se zajišťuje.“

Proto vznikl nápad použít prasečí tkáň.

Prasata jsou zdravá zvířata. Jsou chována pro maso, takže s jejich porážkou nebo použitím jejich tkání není žádný politický problém. Problém je v tom, že prasata, stejně jako všechna zvířata, mají ve svých tkáních určitý sacharid, specifický antigen, který lidé nemají. Když jsou tyto tkáně transplantovány lidem, vyvolávají odmítavou reakci. Proto jsme vyvinuli techniku, jak tento antigen odstranit, abychom zvířecí tkáně „polidštili“.“

Diskutovali jste o tom se dvěma významnými osobnostmi v oblasti léčby kolenních kloubů ve Španělsku, doktorem Guillénem a doktorem Cugatem?

Samozřejmě. Jsou to moji dobří přátelé a pravidelně se setkáváme na mezinárodních konferencích. Nesdílíme jen sklenku vína nebo piva, ale hovoříme o způsobech řešení problémů, kterým všichni čelíme. Odvádějí skvělou práci v oblasti terapie růstovými faktory. Proč trvá rok, než se sportovec se zraněním předního zkříženého vazu vrátí po operaci do hry? Výzkum ve Španělsku a na této straně Atlantiku se z velké části zaměřuje na urychlení procesu hojení.“

Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.


Zdroj: as.com

Přidat komentář

Související články

Ancelottiho plán začíná nést ovoce. Los Blancos potřebují „přežít do Vánoc“
Mužstvo

Ancelottiho plán začíná nést ovoce. Los Blancos potřebují „přežít do Vánoc“

Trenér věří, že tým udělá v roce 2025 další krok vpřed a udrží se ve hře na všech frontách, pokud…
MARCA: Fran García získal důvěru trenéra a je jedním z nejpracovitějších hráčů v šatně
Mužstvo

MARCA: Fran García získal důvěru trenéra a je jedním z nejpracovitějších hráčů v šatně

Levý obránce prokazuje odvahu a odhodlání. V sobotu ho čeká návrat na stadion Raya, kde si vysloužil návrat do Realu…
Camavinga by se měl vrátit na finále Interkontinentálního poháru
Mužstvo

Camavinga by se měl vrátit na finále Interkontinentálního poháru

Rehabilitace francouzského záložníka probíhá dle plánu. Camavinga by měl být v nominaci na zápas o Interkontinentální pohár, který se v Kataru bude…
Ceballos přiměl klub změnit stanovisko. Real v lednu nebude hledat posilu do zálohy
Mužstvo

Ceballos přiměl klub změnit stanovisko. Real v lednu nebude hledat posilu do zálohy

Španěl zazářil v Bergamu. Podle portálu Relevo svými výkony přiměl Real Madrid změnit plány. Klub už neuvažuje o tom, že by…