Casemiro, Kroos, Modrić, trio záložníků z výprodeje, které ovládlo fotbalovou Evropu
Etapa Rafy Beníteze v Realu Madrid byla krátká a nepodařilo se mu prosadit. Španělovi je však třeba přiznat, že to byl on, kdo zasel semena, která se později stala poznávacím znamením týmu. Mluvím o středu pole ve složení Casemiro, Kroos a Modrić.
Benítez toto složení poprvé použil v madridském derby 4. října 2015 (1-1). Nikoho by tehdy nenapadlo, že se tak rodí trio, které vzbudí obdiv po celém světě a snese srovnání s jakoukoliv jinou kombinací této formace mezi největšími kluby Evropy.
Zapůsobit může počet získaných titulů CKM (13, chybí pouze Královský pohár) a směšná částka, kterou všichni tři stáli – celkem 66 milionů eur.
Uvedená částka nabyde ještě většího rozměru, když se podíváme na to kolik ostatní nejbohatší kluby na starém kontinentu utratili při hledání optimálního středu pole, člověk si může jen údivem protírat oči.
Barcelona: 400 milionů eur
Když Real připravil cestu CKM, Barcelona byla uprostřed transformace po Xaviho odchodu. První, kdo zasáhl Camp Nou, byli Rakitić (19 milionů + 18 v proměnných) a Arda (34 milionů).
Tak začala transformace středu pole, kterou se dnes snaží vyřešit Gavi a Nico. Než oba vyrostli, Katalánci nejprve utratila 37 milionů za André Gomese, 40 za Paulinha, 18 za Artura Vidala, 135 za Coutinha, 7 za Mathea Fernandese, 86 za De Jonga a vše uzavřeli podivnou operaci s výměnou Pjanice za Arthura.
Zpětně se jako nejlepší investice stále jeví 20 milionů převedených do Las Palmas za Pedriho.
Chelsea: Liga mistrů měla svou cenu
Po Barceloně právě Chelsea nejvíce investovala do středu pole. Rozdíl je však v tom, že v Londýně investice přinesla očekávaný efekt a umožnila The Blues vyhrát Ligy mistrů.
Nejprve však muselo na Stamford Bridge přijít sedm záložníků v ceně minimálně 30 milionů eur. Řeč je o následujících hráčích Kanté (36), Bakayoko (40), Drinkwater (38), Kovačić (40), Jorginho (57), Havertz (80) a Ziyech (40).
Bayern: čím levnější, tím lepší
V poslední sezóně Pepa Guardioly v Mnichově se ve středu pole objevili Lahm, Vidal (39 milionů) a Xabi (9 milionů). Nechyběli ani hráči jako Javi Martínez, Thiago a Götze. V roce 2016 zaplatili Bavoři za Renata Sanchese 36 milionů a o rok později 41,5 milionu za Tolissa.
K tomu je potřeba připočíst dalších 13 milionů za hostování Jamese z Realu. V následující sezóně došlo ke změně taktiky. Goretzka přišel zdarma a v roce 2020 se Bayern konečně dočkal vítězství v Lize mistrů.
Vítězný tým zahrnoval Coutinha, který byl zapůjčen za 8 milionů z Barcelony. Za 8,5 milionu byl také stažen Michaël Malysanc z Gladbachu a Perišic byl zapůjčen z Interu. Poslední dva roky bylo vynaloženo pouze 9 milionů za Marca Rocu a 15 milionů za Marcela Sabitzera.
Aktuálně stojí síla středu zálohy na dvou hráčích, za které se utratilo celkem 8,5 milionu: Kimmich a Goretzka.
Liverpool: 105 milionů za jedno léto
Emre Can, Milner, Coutinho a Lallana. To byl liverpoolský střed pole v sezóně 2015/16. Trenérem byl Brendan Rodgers, který byl poté nahrazen Kloppem. Němec způsobil revoluci ve všem a střední zóna pro něj byla naprosto klíčová.
První posilou na jeho výslovnou žádost byl Wijnaldum (27,5 milionu). O rok později byl Oxlade-Chamberlain přiveden za 10 milionů. Po porážce ve finále Ligy mistrů v Kyjevě šli Reds do všeho směrem k úspěchu. Keita (60 milionů) a Fabinho (45) se dostali na Anfield před triumfem v Lize mistrů. Pak, po roce bez utrácení peněz za střední záložníky, byl Thiago přiveden za 22 milionů.
Manchester City: Neustálé hledání úspěchu v Evropě
V době před Guardiolou vládli v City ve středu zálohy Fernandinho, Yaya a De Bruyne. Příchod Španěla byl synonymem posil. Vsadili na Gündoğana (27 milionů), o rok později na trochu ofenzivnější tah v podobě Bernarda Silvy (50).
Investováno bylo také do dvou mladíků, konkrétně Douglase Luize (12) a Ilicia (2,5). Po mistrovství světa v Rusku Citizens přivedli pouze Palaverse (6,5). Následující léto se ale na Rodrim (63 milionů) nešetřilo. Posledním krokem byla smlouva s Diegem Rosou (6,5 milionu).
PSG: Střed pole není prioritou, ale…
Majitelé z Kataru dali přednost útočné formaci, ale to neznamená, že za zálohu neutratili velkou částku. Motta, Matuidi a Rabiot tvořili trio v době, kdy se v Realu zrodila CKM.
V létě 2017 přijeli do francouzské metropole Krychowiaka (27 milionů) a Lo Celsa (10). O rok později dorazil Lassana Diarra zdarma. Investice nepřinesly kýžený efekt a o rok později bylo vyplaceno 40 milionů za Paredese.
Později byl zdarma přiveden Ander Herrer a Gueye za 30 milionů. Posledními přestupy na zmíněnou pozici jsou Danilo Pereira (16 + 4 za předchozí hostování), Wijnaldum (zdarma) a Rafinha (1,5).
Atlético: De Paul je nejnovější investice
Koke chyběl ve zmíněném madridském derby 4. října 2015. Diego Simeone tak vsadil na Gabiho, Olivera Torrese a Tiaga. Nic to nemění na tom, že Koke je nití, která spojuje osud středu pole Realu a Atlética.
Současný kapitán Los Rojiblancos léta jen sledoval nové tváře kolem sebe. V roce 2016 byl do jeho týmu přiveden Gaitán (25,5 milionu). Později se Thomas prodral z akademie. Hodně peněz se utratilo za Lemara (72 milionů) a pro defenzivní rovnováhu byl přiveden i Rodri (20 milionů, poté prodán s velkým ziskem City).
Samozřejmě musíme zmínit také Llorenteho (30 milionů) a Herreru (zdarma). Oslabení po prodeji Rodriho také umocnilo zbavení se Thomase. V té době bylo Atlético nuceno jít po jiných hráčích. Vybrali si Kondogbiu (15 milionů) a De Paula (35).
Juventus: 72 milionů za Arthura!
Liga mistrů je skutečnou noční můrou Turína. Juve má dva tituly, ale také prohrálo už sedmé finále. V záchvatu frustrace ze středních záložníků utratili Italové od léta 2016 187 milionů eur. Včetně 72 za Arthura. Kontrastem jsou bezhotovostní přestupy Rabiota, Ramseyho nebo Cana.
Výdaje Realu Madrid
Kromě 66 milionů za Casemira, Kroose a Modriće utratil Real také 38 za Kovačiće (prodán za 40 miliónů do Chelsea), 5 za Valverdeho, 16,5 za Ceballose a 1,75 za Lucase Torróa (prodán za 3 milióny Eintrachtu). Dále pak 30 milionů za Reiniera a 31 za Camavingu.
Zbyněk je redaktorem webu Bilybalet.cz. Realu Madrid fandí 20 let, od střídání a skvělého výkonu San Ikera ve finále LM. Specializuje se na články o financích Los Blancos a Castillu. Je také otcem ligového dorostence a má tak blízko k mládežnickému fotbalu.
Zdroj: MARCA.com
9 Komentářů
Len pre zaujimavost, v rebrickoch prijmov za TV prava sme dostali menej ako Barca comu absolutne nerozumiem aj ked ten rozdiel je lepsi ako minuly rok.
Ale v porovnani s PL, 20. team posledny v tabulke ma za TV prava 116 mil. eur zatial co 4. Sevilla v Spanielsku 84,2 mil. eur. Takze aby mal posledny team v Anglicku o 30 mil. eur viac ako u nas Sevilla je hodne na zamyslenie. Ako mame tu PL dobehnut?
Potom, že je medzi LL a PL taký rozdiel a tam si môžu aj posledné tímy dovoliť hráča za viac miliónov a nie ako v Španielsku kde to jednoducho pri týchto príjmoch nejde a PL sa čoraz viac vzďaľuje aj kvalitou, kto si zapne zápas posledných 2 tímov v Španielsku a kto v Anglicku ?
Nuz tak Velka Britania mala vzdy vacsiu ekonomicku silu a celkovo ten dosah vo svete ako Spanieli. U nas je blby system, ze kluby vlastnia socios a v Anglicku tam pustaju kapital. Sejkom, Americanom, Britom, tym vlastnikom klubov socios nie su schopni konkurovat. Zvyk je sice pekna vec ale aspon z 50% by mal mat prava na klub miliardar.
Ale zase byť vlastnený šejkom, ktorý sa jedného dňa vykašle na futbal a nájde si iný koníček alebo bohatým Američanom tiež nie je za mňa výhra. Chcelo by to prísť na riešenie, ktoré neznamená takého vlastníka ale zároveň aby bol Real schopný konkurovať anglickým tímom.
El_Matador. Ve Španělsku vlastní socios jen tři kluby, zbytek mají majitele. PL je už dlouhé roky přeceňována a vše je o marketingu, kde vedení PD zaostává. Bohužel nedokázalo ani dostatečně vytěžit z doby, kdy v lize byl Messi a CR7.
Kvalita tej ligy je na lepsej urovni, maju 4 velke teamy schopne vyhrat LM a 3 schopne ist do finale LM. Uz teraz budu mat Newcastle, dalsi kandidat ktory bude hrat vysoke priecky. A tie "mensie" kluby su dotovane tymi silnymi. Za dobreho hraca naleju do klubu zo stredu tabulky 40 mil. libier. To v Spanielsku mozeme snivat. Maju to tam paradne vymyslene.
Prosímte, které čtyři kluby jsou v PL schopné vyhrát LM?*oh* s trochou štěstí City, Chelsea, Liverpool, nikdo jiný mě Teda nenapadá. A v La lize je to stejné Real, Barca, Atleti. Logicky o schopnostech v pohárech vypovídá koeficient a ten mají obě ligy skoro stejný.
Rafa na CMK nemá absolutně žádné zásluhy. To Ancelotti začal hrát v Realu jako první 4-3-3 se zataženými třemi středy (Alonso, Di María, Modrič a sem tam Khedira s Iscem po sléze s Jamesem). To Carlo začal stavět na Modričovi a přivedl Kroose. Jediné co se Rafovi povedlo bylo to, že víceméně díku němu usedl ke kormidlu ZZ.
Zásluhy má minimální, ale jako první je dal dohromady.