ANALÝZA: Co trápí Real před El Clásikem? Průchodná obrana i produktivita
Už v neděli odpoledne dojde k prvnímu střetnutí Realu a Barcelony. Ačkoliv se našemu katalánskému rivalovi také v posledních týdnech moc nedařilo, hřeje se v čele ligy, zatímco Real je až sedmý. Co je však ještě znatelnější, je herní projev. Více prozradí podrobná analýza BilyBalet.cz.
Katalánci si jedou stále „to svoje“, zatímco Madrid prožívá porodní bolesti při budování týmu po Zidanovi a Ronaldovi. Jaké největší problémy tým trápí? Kde je zranitelný a proč? A jak se chce baskický kouč vlastně prezentovat? To vše prozradíme.
Změna stylu zatím vázne
Když v létě z Realu odešli Zinedine Zidane a Cristiano Ronaldo, nastal v klubu velký zlom. V podstatě revoluce. Funkce trenéra se ujal Julen Lopetegui. Muž, který během kariéry nedosáhl slávy jako Zidane, ale zato je větší pedant na taktiku.
Jeho kvalifikace nebyla na top úrovni, nepodařilo se mu prosadit v Portu. Výrazného úspěchu však dosáhl se španělskou reprezentací, která pod ním válela a bez problému si zařídila postup na MS v Rusku.
Vedení Realu si od Lopeteguiho slibovalo, že po odchodu Ronalda vybuduje konkurenceschopné mužstvo, naučí jej hrát bez ikony posledních let a alespoň z části naváže na Zidanovy úspěchy. Zatím se však nedaří ani jedno. Klub prožívá jeden z nejhorších vstupů do sezony.
Nicméně snaha změnit zažitý systém Realu je zjevná, i když na ní klub zatím doplácí. Dvaapadesátiletý trenér si libuje ve vysokém držení míče, rád přenáší hru z jedné strany na druhou a hráči vytvoří spoustu přihrávek.
V ligovém zápase s Leganés padl dokonce klubový rekord v počtu rozdaných pasů (909). Fanoušci jeho styl, se kterým byl úspěšný u španělské reprezentace, přejmenovali na „Lope-taka“ což je odvozeno od tiki-taka, kterým se prezentovala Barcelona pod Guardiolou.
Vysoké nároky na krajní beky
O co jde? Real se snaží protivníka uštvat. Často obehrává míč ze strany na stranu. Trenér chce po týmu, aby aktivním presinkem nedovolil soupeři možnost postupné rozehrávky z obrany.
Obrázek: Aktivní presink
Obrovsky důležití jsou navíc krajní obránci. Marcelo a Dani Carvajal musí zvládat bránit a zároveň při výstavbě útoku se posouvají do rolí křídel. Luka Modrič, Toni Kroos či Isco pak mají za úkol pomocí průnikových přihrávek roztrhat obranu soupeře, aby vznikly prostory pro zakončení.
Obrázek: Roztažení hry do stran
Aby však fungovalo vše, jak má, potřebuje Lopetegui mít tým plně kompaktní. Obranná linie se totiž od Zidanovy éry posunula o několik metrů vpřed, čímž automaticky vzniká prostor pro rychlé kontry. Kdo je má perfektně nacvičené, může proti Realu myslet na úspěch.
Nejvíce zatím „bílý balet“ narazil v ligovém utkání v Seville. Andaluský celek zvolil rozestavení 3-5-2 (v obraně 5-3-2), čímž uzavřel krajní prostory, názorně obsazoval střed pole a napadal Real po celém hřišti. Hned dvakrát udeřili domácí z bleskových brejků, když využili rozhozené obrany. Poločasový i finální výsledek 3:0 byl výmluvný.
Obrázek: Sevilla Real takticky vymazala
Cestu, jak uspět, nastínilo i CSKA Moskva v Lize mistrů. I to hrálo v systému 3-5-2. Ačkoliv ofenzivní síla ruského týmu se nemůže Realu vůbec rovnat, díky aktivnímu přístupu od prvních minut a především ohromné hrubce Kroose vedl moskevský klub už od 2. minuty. Na rozdíl od Sevilly ale po vstřelené brance zalezlo CSKA před vlastní branku a čekalo se, kdy Real vyrovná.
Nebýt ohromné hrubky Toniho Krose v utkání na půdě CSKA, po které padl jediný gól, bůhví jak by se duel v Moskvě vyvíjel. Na kdyby se však nehraje. Ruský celek byl odměněn za aktivní presink, když nedal hráčům Realu ani chvíli na vydechnutí.
Obrázek: Aktivní presink CSKA a Kroosova hrubka
Slabá produktivita
Zde se však projevila další bolest Realu – slabá produktivita. Hosté z Madridu sice vedli v počtu přihrávek, držení míče i na rohové kopy, ale vstřelit gól? Nadlidský úkol. Casemiro, Díaz a Benzema trefili jen břevno.
Trochu jiný scénář avšak s podobným koncem byl k vidění v posledním ligovém utkání s Levante (1:2). Přitom herně Real nepropadl. Naopak. Ofenzivní statistiky byly v jeho prospěch – střely 12:2, rohy 15:1, držení míče 70:30 a třikrát pálil do břevna.
Kde je starý Varane?
Hosté si odvezli tři body po těsně ubráněné výhře. Důležité je podotknout, že oba góly pramenily z chyb stopera Raphaela Varaneho. Zatímco na letním MS patřil podle statistik mladý Francouz k nejlepším stoperům, po návratu do Madridu se zatím nemůže dostat do staré formy.
V prvním případě 25letý obránce neudržel linii s kapitánem Sergiem Ramosem a místo vystoupení vpřed, což Lopetegui požaduje, couval směrem k vlastní brance.
Morales z Levante si však s dlouhým pasem poradil na výbornou. Zbavil se Varaneho a s ledovým klidem překonal Courtoise.
Ve druhém případě zase usvědčil videorozhodčí obránce Realu, že zahrál ve vápně rukou a Levante přidalo druhý gól z penalty.
Nudná hra s Plzní
Proti Plzni Lopetegui vsadil místo Varaneho na Nacha a Odrizolu na kraji zastoupil Vázquez. Kdo utkání viděl, musel si rvát vlasy.
Ve hře Realu se totiž objevovaly ty samé problémy – nedůsledná obrana, prostory pro rychlé brejky bily do očí a často také bezúčelná obehrávaná ze strany na stranu. O slabé produktivitě nemluvě.
Jediným štěstím pro Los Blancos bylo, že Plzeň své tutovky nevyužila. To však nebude, nebo se aspoň neočekává, v případě Barcelony. Katalánský rival i bez Lionela Messiho v sestavě disponuje obrovskou silou a v případě naskytnuté šance je nekompromisní.
Závěr: Kde se Real zlepšuje a kde musí přidat?
Nekompaktní obrana
Na čem musí Real rozhodně zapracovat je postavení obránců. Na obrázku je zřetelně vidět, že zatímco Marcelo s Ramosem při zakládání akce Levante vystupují vpřed, Varane s Odriozolou (vlevo) couvají k brance. Levante stačilo mít na hrotu jediného útočníka, který se po přesném centru zbavil stopera a překonal brankáře.
Prostor na brejky
Využila toho Sevilla a snažilo se o to i Levante. Vzhledem k tomu, že Lopetegui chce, aby krajní beci byli v postavení křídel, a stopeři se pohybují na hranici půlící čáry, vzniká obrovský prostor pro rychlé kontry.
Pokud navíc Lopetegui proti Plzni vsadí místo chybujícího Varaneho na pomalejšího Nacha, zvyšuje se pravděpodobnost úspěchu. Jedna povedená akce může rozhodnout.
Průnikové přihrávky
Co Real zdobí a co v posledních zápasech vylepšil, je počet hráčů v soupeřově vápně při útoku. Na obrázku je Kroos, který má na výběr víc jak tři varianty a vlevo ještě stojí úplně sám volný krajní bek. Ani tak se ale madridskému klubu nedaří střílet góly. Přitom na CSKA i doma proti Levante trefili hráči třikrát brankovou konstrukci.
Brejky – stále silná zbraň
Stále jedna z nejsilnějších zbraní Realu – bleskový brejk do rozhozené defenzivy soupeře. Názorně to předvedl Gareth Bale v prvním utkání Ligy mistrů proti AS Řím, který utekl obráncům a zvýšil na 2:0.
Zdroj obrázků: repro: Youtube.com a realmadridanalysis.com
8 Komentářů
Výborný článek *thumb* a naprostý souhlas 🙂
Výborná analýza.. podle mého názoru, by nám opravdu v této chvíli mohlo prospět angažování Conteho.. určitě by dokázal zlepšit defenzivní styl hry, a nehrál by na milion přihrávek před vápnem, ale na přímočarý fotbal. Sice přemýšlím, jak by fungoval Conteho styl 3:4:3 v Realu.. ale podle mě by to mohlo s malými úprávami fungovat. *thumb*
teraz je čas, ked treba veriť a fandiť. takze aj napriek problemom a krize, HALA MADRID!
Souhlasím s vámi,ale hrát přímočaře do zatažené obrany je docela oříšek. Je ale pravda,že klub formátu Realu by si s tím měl umět poradit lépe,než doposud předvádí..
Pamatujete na MS na zápas Španělsko- Rusko? Rusové za celý zápas nevystřelili na bránu,přesto postoupili. Fotbal nemá logiku,jak by řekl jeden" pan trenér."
takže nás trápí uplně vše.příde mi to že hráči nechtějí hrát tenhle barcelonskej styl.sice se lopeho zastávají ale skutečnost může být jiná.
varanne – ste si isty že chyba je vo varanovi a nie v jeho partakovi ktory ho v tom uplne nechava.??