AS: Bellingham je zatlačen do pozadí. Na hřišti i v aktivitách klubu
- Mužstvo
- dnes 11:30
- 0 Komentářů
- Laša
Deník AS si všímá, jak je Jude Bellingham Realem Madrid v současnosti trochu upozaděn. Na hřišti uvolnil místo a přešel na jinou pozici, aby dal prostor vyniknout Mbappému. Pokud jde o PR a marketingové akce, pak zde se Real Madrid v poslední době plně soustředil na Viníciuse v očekávání zisku Zlatého míče.
Před rokem Jude Bellingham umlčel Montjuïc. Při svém druhém gólu v tomto zápase, který vstřelil v 92. minutě, ve svém prvním El Clásiku , do kterého nastoupil jako hráč Realu Madrid, zvedl ruce v charakteristickém triumfálním gestu. Jeho osud však nabral zvláštní směr. Uplynul rok a pokles jeho formy je stále patrnější.
V této fázi minulé sezony měl na kontě třináct gólů a skladba „Hey Jude“ od Beatles zněla na stadionech jako za starých časů. Nyní Bellingham stále čeká na první gól, což je částečně způsobeno jeho novou pozicí na hřišti. Nachází se v jakémsi limbu, v očistci – ve světě Los Blancos je stále hvězdou, ale jeho vliv se zmenšil. Tým už se netočí kolem jeho schopnosti vytvářet situace a střílet góly, popisuje Carlos Forjanes z deníku AS.
Nyní se zdá, že Vinícius, který zazářil ve druhé polovině minulé sezony, a přestup Mbappého zatlačují Juda do pozadí. Dokonce i Ancelotti otevřeně říká, že role hráče s číslem pět se nyní více blíží pozici „pětky“ než té obávané „desítky“ z minulého roku. Ten, který zachraňoval situace – jako ve Vigu (gól v 81. minutě), proti Getafe (gól v 95. minutě) nebo právě na Montjuïcu v nastaveném čase.
Ke změně došlo během prvních dvou měsíců. Carletto hovoří o „obětavosti“, aby správně popsal Bellinghamův přínos. „Jsme s jeho prací spokojeni, protože na hřišti odevzdává hodně. Bojuje, obětuje se… Nedal tolik gólů jako loni, ale překvapení se týká spíše té minulé sezony, ne té současné,“ řekl Ancelotti před zápasem proti Borussii, když byl dotázán, zda v Judovi vidí frustraci z čekání na vstřelený gól.
Nejlepším příkladem toho, jak se jeho vliv na ofenzivu snížil, je porovnání heatmap z El Clásika, které se před rokem hrálo na Montjuïcu, a tím, které se odehrálo minulý víkend na Santiago Bernabéu. V tom druhém ho taktika donutila soustředit se spíše na pomoc Lucasovi proti Raphinhovi, než na hru na polovině soupeře.
Obětavost, tvrdá práce… to není to, co se od Bellinghama v této sezóně očekávalo. Jeho debut v Evropském superpoháru ve Varšavě byl velmi slibný. Stále dominantní, i když trochu více vzadu. Působil jako hnací síla pro smrtící trio s Mbappém v čele. Z triumfu proti Atalantě se vrátil do Madridu s trofejí pro nejlepšího hráče zápasu. Sám pro sebe jako by předpovídal, že se toho moc nezmění.
„Je snazší skórovat, když jsem blíž k soupeřově brance, ale možná se budu muset v této sezoně přizpůsobit. To je v pořádku, fotbal je proměnlivý,“ přiznal. O dva měsíce později se ukázalo, že tato předpověď byla mylná. Tým nefunguje tak hladce, jak se očekávalo, a Bellinghamův přínos se stále častěji omezuje na neustálou defenzivní práci, poznamenává Carlos Forjanes z AS.
Běhat a běhat. V El Clásiku se pokusil o pouhých 17 přihrávek, což je nejnižší počet za dobu jeho působení v Madridu. V minulé sezoně se v zápase proti Unionu Berlín pokusil o přihrávku dokonce 90krát. Ani tak se jeho obětavost neprojevila v lepších obranných statistikách. V této sezóně má na kontě osm vybojovaných míčů (zápasy proti Atalantě a Espanyolu), zatímco v minulé sezóně, i když se často objevoval v okolí pokutového území soupeře, měl zápasy, ve kterých získal míč zpět desetkrát (proti Atlétiku a Rayo Vallecano) a dokonce dvanáctkrát (proti Betisu).
Viníciův vliv
Nyní se Bellingham, který byl na hřišti upozadě, také ocitl poněkud mimo pozornost klubu. Real Madrid soustředil své úsilí na propagaci Viníciusových nadějí na Zlatý míč, kterou posílila jeho role v posledních fázích cesty za patnáctým evropským pohárem, včetně gólu ve Wembley.
Tento Viníciusův vzestup na výsluní působil jako pravý opak Judova poklesu formy v posledních měsících minulé sezóny, kdy byl zjevně fyzicky vyčerpaný. Vinícius byl přirozeným favoritem i přes tři působivé první měsíce Angličana.
Ve skutečnosti se klub rozhodl nejet na galavečer do Paříže ve snaze projevit solidaritu s Viníciusem. „Pokud kritéria pro udělení ceny neuznávala Viníciuse jako vítěze, měli jmenovat Carvajala. Jelikož se tak nestalo, je jasné, že Zlatý míč a UEFA si Realu Madrid neváží. A Real Madrid nebude tam, kde ho nerespektují,“ zaznělo minulé pondělí z klubu. Carvajal byl dokonce zmíněn jako protiargument Rodriho vítězství. O Judovi nepadlo ani slovo.
Přesto se Bellingham v hlasování, jehož výsledky byly vyhlášeny v pařížském Théâtre du Châtelet, umístil na třetím místě. Neúčast klubu na galavečeru mu zabránila vrátit se na červený koberec, kde v minulém ročníku triumfálně převzal Kopovu trofej pro nejlepšího mladého hráče. Letos se v hlavní kategorii posunul z 18. místa na bronzovou příčku. Tento úspěch však zastínila silná odezva klubu vůči France Football a UEFA, stejně jako jeho současná obětavá role na hřišti.
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: as.com