Proč se zranění hráči Realu Madrid vrací dříve, než se čekalo?
- Mužstvo
- 10. prosince 2024
- 0 Komentářů
- Laša
Minulý pátek se stalo něco nečekaného. Vinícius, kterému byla diagnostikována tří až čtyřtýdenní absence kvůli svalovému zranění, se vrátil do tréninku s týmem po pouhých 12 dnech. A dnes, 16 dnů od zranění, může hrát v utkání Ligy mistrů proti Bergamu. Brazilcův případ je posledním z dlouhé řady hráčů, u nichž se očekával mnohem delší návrat, a kteří téměř zázračně urychlili svůj rehabilitační proces. Vše má ale své vysvětlení.
Průběh událostí
Nejprve fakta: Eduardo Camavinga se zranil v srpnu, čekala se pauza v délce šesti až sedmi týdnů, on byl zpět ale už po pěti. Ve stejném měsíci byl zraněn také Jude Bellingham. Mimo měl být měsíc, vrátil se však po třech týdnech. V září nastala podobná situace také u Daniho Ceballose. Ten místo dvou měsíců marodil pouze pět týdnů. Rekordmanem v tomto ohledu je Brahim Díaz, který podle prognóz měl scházet až dvanáct týdnů, on však rehabilitaci zkrátil o rovnou polovinu. Mbappé, který v říjnu měl chybět dva až tři týdny, byl nakonec mimo pouze sedm dnů, aby se hlásil na zápas proti Lille. Podobný vzorec se v říjnu opakoval také s Rodrygem (místo tří týdnů scházel jen dva). Naposledy se zkrátila rekonvalescence u Tchouaméniho (z čtyř až šesti týdnů byl měsíc), Lucase (ze tří týdnů na dva) a konečně i u Viniho (od tří až čtyř týdnů na dva).
Za těmito zrychlenými návraty, které hraničí se zázrakem, se skrývá jasně definovaný modus operandi, který vyvinuli zdravotníci ve spolupráci s oddělením komunikace klubu. Ten je zodpovědný za poskytování informací médií (a jejich prostřednictvím fanouškům a členům) o časovém rámci, který je potřebný pro zotavení konkrétního hráče.
Komunikační strategie
Real Madrid obvykle uvádí delší rehabilitační období, než se skutečně očekává. Jde o jakousi ochranu lékařů i hráčů samotných – jakousi záchrannou síť. V minulosti byly informace o úrazech přesnější, ale to způsobovalo konflikty, kdy byla doba nepřítomnosti nakonec delší, než bylo plánováno. Mezi fanoušky a médii panovaly pochybnosti: byla diagnóza správná? Byly rehabilitační metody účinné? Současný model předpokládá pesimističtější předpovědi, což snižuje tlak na zdravotnický personál a hráče. Díky tomu není nikdo pod tlakem na dodržování konkrétních termínů a vracení zboží vypadá „expresně“, i když ve skutečnosti tomu tak vždy není.
Individuální přístup
Každý případ zranění je analyzován individuálně, i když platí společný protokol. Hráči si hned na začátku určí, kolik času stráví rehabilitací s fyzioterapeuty, kolik času stráví tréninkem na hřišti a kolik času mohou odehrát v prvním zápase po návratu. Často se tyto plány mění kvůli potřebám týmu nebo pocitům hráče. Například Rodrygo měl 1. prosince hrát 20 minut proti Getafe, ale nakonec hrál 60 minut. O několik dní později pocítil nepohodlí, což ho donutilo dát si pauzu a vynechat zápas proti Gironě.
Carlettova rozhodnutí
Ancelotti je obvykle toho názoru, že pokud je hráč v nominaci na zápas, měl by být připraven hrát od první minuty, a neměl by být nouzovou variantou na lavičce. Příklad: V listopadu 2023 se na reprezentačním srazu zranil Vinícius Júnior, který utrpěl zranění dvouhlavého svalu stehenního a šlachy na levé noze. Vynechal 7 zápasů do konce roku. Vrátil se 3. ledna 2024, kdy v základní sestavě nastoupil proti Mallorce. Dnes má velkou šanci naskočit také v základní sestavě proti Atalantě Bergamo poté, co vynechal duely proti Liverpoolu, Getafe, Bilbau a Gironě.
Podobné situace nastaly také v případě Bellinghama. Ten se po zranění ramene vrátil v listopadu 2023 hned do základní sestavy proti Cádizu a vstřelil gól. Letos v únoru po zranění kotníku naskočil do základu proti Valencii. Tchouaméni se po zranění kotníku vrátil hned do základní jedenáctky v Bilbau.
Ochrana a strategie hráče
Real Madrid zkracuje plánované rehabilitační období, aby ochránil hráče a snížil tlak. Pouze ve výjimečných případech, jako je Mbappé, který svůj návrat uspíšil v klíčovém utkání proti Lille, se hráči vracejí nejprve na lavičku. Vinícius čeká na Ancelottiho rozhodnutí o tom, zda bude dnes v základní sestavě.
Laša je redaktorem portálu Bilybalet.cz. Do redakce se po dvouleté odmlce vrátil na počátku roku 2024. K fotbalu má blízko, pracuje pro český prvoligový klub a nedá dopustit na Rýmařov, odkud pochází. Realu fandí už od roku 2002, kdy ho okouzlil gól Zinedina Zidana ve finále Ligy mistrů proti Leverkusenu.
Zdroj: Relevo